تزریق داخل مفصل چیست؟

تزریق استروئید روش حداقل تهاجمی است که می‌تواند به‌طور موقت درد زانو ناشی از مفصل ملتهب را تسکین دهد اگرچه علت درد مفصلی آرتروز زانو، آسیب، دژنراسیون به‌خوبی درک نمی‌شود. این روش دو هدف دارد؛ اولاً به‌عنوان آزمایش تشخیصی برای دیدن اینکه آیا درد درواقع از مفصل ایجاد می‌شود، استفاده کرد. دوم اینکه می‌توان آن را به‌عنوان درمان برای تسکین التهاب و درد ناشی از شرایط مختلف مورد استفاده قرار داد. تزریق کورتیکواستروئید می‌تواند التهاب را کاهش دهد و هنگامی‌که به‌طور مستقیم به ناحیه دردناک منتقل می‌شود، می‌تواند مؤثر باشد. تسکین درد ناشی از تزریق از چندین ماه تا چند سال ماندگار است و همراه با فیزیوتراپی و برنامه ورزشی نتیجه بهتری نیز می‌دهد.

تزریق استروئید شامل هر دو کورتیکواستروئید (مانند تریامسینولون، متیل پردنیزولون، دگزامتازون) و یک عامل کاهش‌دهنده بی‌حس‌کننده (به‌عنوان مثال، لیدوکائین یا بوپیواکائین) است. این داروها به مفصل دردناک زانو درون کپسول مفصلی تزریق می‌شود.

انواع مختلف تزریق داخل مفصل

هدف تزریق داخل مفصلی بسته به نوع داروی تزریقی متفاوت است. اگرچه کاهش درد شایع‌ترین هدف تزریق داخل مفصلی است، این تزریقات گاهی برای وارد کردن یک داروی شیمی درمانی مانند دوکسوروبیسین به داخل مفصل درگیر سرطان انجام می‌شود. همچنین در آرتریت قارچی برای نابودی این نوع از عفونت می‌توان از تزریق داخل مفصلی استفاده کرد.

برای کاهش درد تزریقات داخل مفصلی متفاوتی شامل موارد زیر استفاده می‌شود:

 • کورتیکواستروئیدها:

  این دارو با کاهش التهاب موضعی عمل می‌کند.
  این‌ها با مهار تولید سلول‌های التهابی که در آسیب حاد و حالت‌های مزمن ایجاد می‌شوند، عمل می‌کنند.
  تزریقات مفصلی غالبا برای درمان آرتروز، نقرس حاد و روماتیسم مفصل زانو (روماتوئید آرتریت) استفاده می‌شوند.
  اگرچه استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئید به مفصل آسیب پیشرونده وارد می‌کند.

 • هیالورونیک اسید:

  این ماده یک ماده طبیعی در مایع مفصلی است که باعث روان سازی حرکت مفصل می‌شود.
  در آرتروز این مایع به سرعت از بین می‌رود که این شرایط باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود.
  تزریقات داخل مفصلی با هدف افزایش روان سازی مفصل، کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی مفصل انجام می‌شود.
  نتایج مطالعات بالینی در مورد اثربخشی هیالورونیک اسید متفاوت است.

 • بی‌حس کننده‌های موضعی:

  این مواد گاهی پس از جراحی‌های آرتروسکوپی جهت کاهش درد داخل مفصل تزریق می‌شوند.
  اما یک مطالعه نشان داد که آنها می‌توانند به کندروسیت‌های داخل مفصل (تنها سلول‌های داخل مفصلی) آسیب برسانند.

 • بوتاکس (بوتولونیم نوروتوکسین A):

  بوتاکس باعث کاهش قابل توجه درد در بیماران با آرتروز پیشرفته می‌شود.

 • PRP (پلاسمای غنی از پلاکت):

  این ماده از خون کامل تهیه شده و حاوی پلاکت (سلول‌های خونی لخته ساز) و قسمت مایع خون یعنی پلاسما است.
  تزریق داخل مفصلی PRP باعث کاهش درد و بهبود عملکرد فیزیکی در افراد دچار آرتروز با مکانیسم بازسازی کلاژن داخل مفصل می‌شود.
  بعضی افراد جواب بهتری می‌گیرند و در برخی دیگر سرعت پیشرفت آرتروز کاهش می‌یابد.

در چه وضعیت‌هایی تزریق کورتیزون انجام می‌شود؟

تزریق کورتون را می‌توان برای درمان تورم ناحیه کوچکی از بدن (تزریق موضعی)، و یا تورم وسیع در بدن (تزریق سیستمیک) استفاده کرد. مثال‌هایی که تزریق موضعی استفاده می‌شود شامل تورم کیسه‌های مفصلی (بورسیت کمر، زانو، آرنج و شانه) و تورم تاندون (تاندونیت آرنج تنیس بازان) و تورم مفصل (آرتروز شانه)، بورسیت، درد در پا مانند خار پاشنه و آسیب روتار کاف، شانه یخ‌ زده و بی‌حرکت و سایر وضعیت‌هایی که ممکن است با تزری کورتیزون درمان شوند. اختلالات پوستی مانند آلوپشیا (از دست دادن موی سر) را می‌توان با تزریق کورتیزون درمان کرد. تزریق کورتیکواستروئید برای شانه، تورم در بافت‌های شانه مانند بورسیت و تاندونیت را درمان خواهد کرد. تزریق کورتون برای شانه همراه با فیزیوتراپی برای درمان سندروم روتار کاف و سندروم گیر افتادگی شانه ممکن است انجام شود. تزریق کورتیزون و بی‌حس کننده مانند لیدوکائین نیز بعضی اوقات برای تشخیص صحیح استفاده می‌شود. برای مثال اگر درد باسن و کشاله ران بعد از تزریق کورتیزون در مفصل ران بیشتر شود احتمال آرتزوز مفصل ران بیشتر از آرتروز کمر است.

عوارض تزریق داخل مفصل

معمولا اين نوع تزريق در صورت درست انجام شدن، عوارض جدی ندارد. عوارض تزریق استروئیدها در مفاصل و یا بافت‌های اطراف مفاصل به مراتب کمتر از عوارض داروهای خوراکی در کل بدن است. برخی عوارض آن عبارتند از:

 • واکنش‌های حساسیتی
 • درد
 • عفونت
 • تغییرات پوست بشکل نازک شدن و تغییر رنگ در نزدیک محل تزریق

گاهی اوقات در 24 ساعت اول پس از تزريق درد مفصل زياد می‌شود كه معمولا دو روز بعد اين درد فروكش می‌كند، در این صورت استفاده از کیف و یا پلاستیک حاوی یخ و استفاده از مسکن‌ها کمک کننده است.

ندرتا ممكن است اين تزريق با عفونت مفصلی همراه شود. اگر حداقل 2 روز بعد از تزريق، درد و گرمای مفصل زيادتر شده و يا بیمار تب کند بايد فورا به پزشک اطلاع داده شود.

این باور غلط كه كشيدن مايع مفصل باعث تخريب مفصل می‌شود، بر مبنای شنیده‌های غیر معتبر است. زمانی که مفصل متورم شد، چون یکی از علل آن عفونت‌هاست بعضی مواقع بدون بررسی آزمایشگاهی امکان تشخیص آن نیست، لذا ضروری است تاكيد شود در مواردی كه پزشک متخصص توصيه به كشيدن مايع مفصل می‌­كند، بيمار حتما همكاری لازم را نموده و مطمئن باشد كه اين روش خطری نداشته و کمک به روند تشخیص و درمان می‌کند.

سوالات متداول تزریق داخل مفصل زانو

مدت زمان اثر تزریق داخل مفصل زانو چقدر است؟

برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که بلافاصله بعد از تزریق داخل مفصل زانو، بهبودی حاصل خواهد شد. در صورتی که معمولاً چند روز، زمان بعد از تزریق زمان نیاز است تا درد بیمار کاهش پیدا کند.

آیا تزریق داخل مفصلی دردناک است؟

یکی از نگرانی‌های اغلب افراد در ارتباط با تزریق داخل مفصلی زانو، میزان درد تزریق است. در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که خود تزریق ممکن است در ابتدا کمی دردناک است. واقعیت این است درد آن کمی بیشتر از یک تزریق عضلانی خواهد بود، اما درد غیر قابل تحملی نیست و تنها چند ثانیه طول می‌کشد.

پس از تزریق داخل مفصل چه عوارضی ممکن است پیش بیاید؟

هر چند عوارض خاصی برای تزریق داخل مفصلی زانو گزارش نشده است بیماران بعد از تزریق در صورتی که علائم عفونت را مشاهده کردند باید در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنند.

قیمت تزریق داخل مفصل زانو چقدر است؟

هزینه تزریق داخل مفصل زانو به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. اما در حالت کلی قیمت تزریق بسته به نوع تزریق، برند دارویی آمپول، تعداد دفعات تزریقی و هزینه تزریق پزشک متخصص و آموزش دیده متغیر است.

تزریق داخل مفصل در چه محلی انجام می شود ؟

معمولا در یک بیمارستان خصوصی، دولتی و یا در مطب شخصی پزشک یا رادیولوژیست شما انجام می‌شود.
پس زمینه سلولی سایت کلینیک درد راد

در دسترس بودن

12 ساعت

در طول روز

جهت ارائه خدمات

ساعت حضور پزشکان کلینیک درد راد:

شنبه:
صبح دكتر سیامک مرادی عصر دكتر حمیدرضا سميعی

يكشنبه:
صبح دكتر مسعود هاشمی عصر دکتر محمدحسین دلشاد

دوشنبه:
صبح دکتر حمیدرضا سميعی عصر دكتر مسعود ثقفی‌نيا

سه‌شنبه:
صبح دکتر محمدحسین دلشاد عصر دکتر مسعود هاشمی
چهارشنبه:
صبح دکتر مسعود ثقفی‌نيا عصر دکتر سیامک مرادی

نظرات مراجعه کنندگان

من ورزشکار هستم و در حین ورزش برای کمرم مشکل پیش اومد، متخصصین کلینیک درد راد واقعا به من خیلی کمک کردن و مشکل برطرف شد و الان دوباره به ورزشم برگشتم

آقا 25 ساله از تهران
نظر مراجعه کننده به کلینیک درد راد

من مشکل درد عصب سه قلو داشتم و واقعا در تشخیص درست یک درمان درست مشکل برطرف شد، واقعا ممنونم ازتون که منو از اون درد نجات دادید

خانم 50 ساله از کرج
نظر مراجعه کننده به کلینیک درد راد

من مدت زیادی بود که دردهای سرطانی دیگه طاقتم بریده بود و واقعا نمیدوستم باید چیکار کنم، واقعا توی کلینیک درد راد خیلی بهم کمک کردن و دوبراه به زندگی بدون درد برگشتم. هر روز دعاتون میکنم، ممنون از کمکتون

آقا 60 ساله از قزوین
نظر مراجعه کننده به کلینیک درد راد