دیسکوژل چیست؟

دیسکوژل را می‌توان تحولی در درمان دیسک کمر و گردن بدون جراحی نامید، ماده اصلی سازنده دیسکوژل الکل اتیلیک است.

الکل اتیلیک نخستین بار در سال ١٩٧۵ به عنوان ماده‌ای بسیار مؤثر و مفید در درمان کم تهاجمی دیسک‌های بیرون زده استفاده شد که با نتایج عالی و درصد بالایی از موفقیت همراه بود لیکن ایرادهای اساسی هم به آن وارد شد از جمله اینکه چون تزریق درد زیادی داشت بیمار باید بیهوش می‌شد و از طرفی چون الکل در روش‌های تصویربرداری قابل رویت نبود به علت نشت می‌توانست موجب دردهای انتشاری بعد از تزریق شود.

بر همین اساس پروفسور ترون سازنده دیسکوژل تلاش کرد با استفاده از تغییراتی در الکل ضمن استفاده از مزایای الکل، معایب و نواقص آن را به ترکیبی با اثرات درمانی شگرف الکل ولی بدون نکات منفی آن تبدیل کند که نهایتا به دیسکوژل دست یافت.

در همین راستا دیسکوژل الکل تغییر یافته است که به آن اتیل سلولز اضافه شده که این ماده هیچ واکنش نامطلوب و حساسیت و عارضه‌ای ندارد. خاصیت اتیل سلولز آن است که وقتی با آب میان هسته دیسک تماس پیدا می‌کند تبدیل به حالتی شبیه پنبه شده و مشکل نشت الکل را برطرف می‌کند و علاوه بر اینکه مسیر پارگی های دیسک را می‌بندد و جلوی انتشار واسطه‌های مولد درد را گرفته و اثر الکل را هم ماندگارتر می‌کند.

پروفسور ترون همچنین از فلز تنگستن با مقدار بسیار کم برای دیده شدن در حین و بعد از تزریق الکل استفاده کرد که قابلیت انجام MRI دارد. در واقع این دانشمند بزرگ محلولی درست کرد که وقتی وارد بدن می‌شود تبدیل به ماده پنبه‌ای با خواص فلزی شده که به صورت یک ایمپلنت ماندگار عمل می‌کند.

تزریق دیسکوژل کمر و گردن در کلینیک درد ارد

دیسکوژل گردن و کمر چگونه انجام می‌شود؟

روش دیسکوژل در میان تکنیک‌های میکرو تهاجمی برای فتق دیسک‌های گردنی، قفسه سینه و کمر بهترین است. دیسکوژل از سال 2005 مورد استفاده قرار گرفته است و اکنون به عنوان روش درمانی طلایی در اکثر کشورهای پیشرفته در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول با استفاده از روش‌های میکرواینجکشن با بی‌حسی موضعی در مدت زمان تقریبی 20 تا 30 دقیقه انجام می‌شود. این روش قادر به کاهش فشار اینترادیسکال و حتی در طولانی مدت اندازه فتق دیسک است.

دیسکوژل گردن و کمر در حقیقت تنها روشی است که فقط شامل برداشتن فتق دیسک نیست بلکه ناحیه آسیب دیده را پر کرده و به یک ایمپلنت دائمی تبدیل می‌کند. همچنین، این تنها روشی است که باعث کاهش ارتفاع دیسک‌ها نمی‌شود. این روش برای هزاران بیمار در بسیاری از کشورها استفاده شده است و خوشبختانه هیچ واکنش آلرژیک یا عارضه دیگری ایجاد نکرده است. این یک روش سرپایی است و بیمار می‌تواند پس از تقریباً دو یا سه ساعت پس از تزریق مرخص شود. درمان فتق دیسک با دیسکوژل بسته به سایر شرایط و شدت مشکل در 85 تا 92٪ موارد موفقیت آمیز بوده است. این درصد موفقیت بسیار رضایت بخشی برای این محصول باقی مانده است.

تزریق دیسکوژل کمر و گردن در کلینیک درد ارد

نحوه تزریق دیسکوژل گردن و کمر

در فرآیند تزریق دیسکوژل گردن و کمر به موضع دیسک، نیازی به بیهوشی بیمار نمی‌باشد و این اتفاق در اتاق عمل و از طریق بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

تزریق دیسکوژل حتما باید تحت مانیتورینگ فلوروسکوپی صورت گیرد و لازم است بدانید که علت وجود تنگستن در ترکیب دیسکوژل به دلیل ضرورت نیاز به علنی شدن و نمایش ژل در تصویر برداری با فلوروسکوپ می‌باشد.

به طور کلی در تزریق دیسکوژل احساس تاثیر نهایی، چند هفته پس از تزریق، امکان پذیر بوده و بیمار قادر به بازگشت به محیط کار خود خواهد بود.

توجه داشته باشید که در تزریق دیسکوژل، چند ساعت پس از پایان فرآیند تزریق، بیمار از مرکز درمانی ترخیص می‌شود.

برای درمان فتق دیسک البته در مواردی که دیواره دیسک سالم است و دچار پارگی نشده، می‌توان از دیسکوژل استفاده کرد.

لازم به ذکر است که درمان دیسک به کمک روش‌های بسته در 75 الی 80 درصد موارد به درمان می‌انجامد، اما این مسئله که بیمار به چه روشی تحت جراحی بسته قرار بگیرد بر اساس تشخیص پزشک و نوع دیسک معین می‌گردد.

به طور کلی، بیش از ٩٠ درصد دیسک‌ها با مصرف داروهای مسکن و استراحت کافی قابل التیام می‌باشند. سایر موارد نیز با روش‌هایی اعم از فیزیوتراپی و غیره درمان می‌گردند.

در موادی که نتوان دردهای ناشی از دیسک کمر را به روش‌های ذکر شده بهبود بخشید، می‌توان از طریق تکنیک‌های درمانی کم‌تهاجمی از قبیل تزریق ازن، دیسکوژل و لیزر به درمان این بیماری پرداخت.

بنابراین می‌توان گفت که تنها در مراحل پیشرفته بیماری که امکان بهبود بیماری با هیچ یک از روش‌های فوق الذکر امکان پذیر نباشد و منجر به ایجاد عوارضی همچون اختلال در کنترل ادرار و مدفوع، ضعف در حرکت و سایر عوامل خطرناک گردد؛ نیاز به انجام جراحی باز وجود خواهد داشت.

تزریق دیسکوژل کمر و گردن برای درمان فتق دیسک در کلینیک درد ارد

مزایای تزریق دیسکوژل گردن و کمر

مزایای عمل دیسکوژل گردن و کمر برای درمان مشکلات مرتبط با فتق دیسک بین مهره‌ای شامل موارد زیر می‌باشد:

  • این روش به صورت زیرپوستی انجام می‌شود و نیازی به انجام جراحی ندارد.
  • نیازی به بیهوش کردن بیمار نمی‌باشد.
  • در این روش درمانی خطر بریدگی، خونریزی، التهاب یا کشیدن بخیه وجود ندارد.
  • به کمک این روش می‌توان بیش از یک دیسک را درمان کرد.
  • نیازی به بستری شدن بیمار نمی‌باشد و بیمار می‌تواند پس از پایان درمان مرخص شود.
  • با توجه به تحقیقات انجام شده، بیمارانی که از این روش استفاده می‌کنند در آینده نیاز به عمل‌های جراحی سنگین و دردناک نخواهند داشت (مانند فیوژن ستون فقرات (لینک به مقاله فتق کمر)

سوالات متداول در مورد تزریق دیسکوژل گردن و کمر

میزان موفقیت تزریق دیسکوژل گردن و کمر چقدر است؟

- مقالات زیادی در مجلات علمی مختلف منتشر شده است. تقریباً همه آن‌ها میزان موفقیت (خوب و بسیار خوب) بیش از 91.4 مورد را گزارش کردند. در مواردی که فتق دیسک با پیچیدگی شدید مانند تنگی کانال کمری همراه است، میزان موفقیت بین 82 تا 84 درصد است.

احتمال عود فتق دیسک بعد از تزریق دیسکوژل گردن و کمر چقدر است؟

- طبق مطالعات 7 سال گذشته، هیچ عود فتق دیسکی گزارش نشده است. توجه به این نکته مهم است که حتی در صورت عود فتق دیسک، دیسکوژل می‌تواند دوباره تزریق شود.

درمان دیسکوژل گردن و کمر چقدر دوام دارد؟

- از آنجا که دیسکوژل در محل دیسک کاشته می‌شود، ماندگاری بالایی دارد.

آیا خطر جابجایی یا حرکت دیسکوژل وجود دارد؟

- از آنجا که دیسکوژل به داخل ناحیه آسیب دیده دیسک پاره شده نفوذ می‌کند، به یک پروتز دائمی تبدیل شده و بنابراین خطر جابجایی و حرکت آن وجود ندارد.

مدت بستری برای دیسکوژل چه مدت است؟

- تزریق دیسکوژل یک روش سرپایی است. بیمار می‌تواند یک یا دو ساعت بعد از تزریق پیاده روی کند و حتی در طی چند ساعت مرخص شود. نکته مهم در طی فرایند تزریق این است که ممکن است بتوانید مسیر سوزن و مراحل ورود دیسکوژل به دیسک را مشاهده کنید.

آیا پوشیدن بریس و کمربندهای گردنی و کمر ضروری است؟

- معمولاً لازم نیست اما در بعضی موارد پزشک ممکن است آن را توصیه کند.

مضرات دیسکوژل گردن و کمر چیست؟

- مشکل این روش، اگر بتوان آن‌ها را عیب دانست، شامل این واقعیت است که این روش فقط با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و در نتیجه، بیمار هر آنچه را که اتفاق می‌افتد را متوجه می‌شود.

هزینه دیسکوژل گردن و کمر چقدر است؟

- هزینه این روش درمانی حتی در شرایط دشوار مالی امروزی، غیر قابل پرداخت نیست. اگر هزینه فیوژن ستون فقرات را با روش تزریق دیسکوژل مقایسه کنید متوجه می‌شوید که هزینه این روش تقریباً 3/1 تا 4/1 فیوژن ستون فقرات است.
پس زمینه سلولی سایت کلینیک درد راد

در دسترس بودن

12 ساعت

در طول روز

جهت ارائه خدمات

ساعت حضور پزشکان کلینیک درد راد:

شنبه:
صبح دكتر سیامک مرادی عصر دكتر حمیدرضا سميعی

يكشنبه:
صبح دكتر مسعود هاشمی عصر دکتر محمدحسین دلشاد

دوشنبه:
صبح دکتر حمیدرضا سميعی عصر دكتر مسعود ثقفی‌نيا

سه‌شنبه:
صبح دکتر محمدحسین دلشاد عصر دکتر مسعود هاشمی
چهارشنبه:
صبح دکتر مسعود ثقفی‌نيا عصر دکتر سیامک مرادی

نظرات مراجعه کنندگان

من ورزشکار هستم و در حین ورزش برای کمرم مشکل پیش اومد، متخصصین کلینیک درد راد واقعا به من خیلی کمک کردن و مشکل برطرف شد و الان دوباره به ورزشم برگشتم

آقا 25 ساله از تهران
نظر مراجعه کننده به کلینیک درد راد

من مشکل درد عصب سه قلو داشتم و واقعا در تشخیص درست یک درمان درست مشکل برطرف شد، واقعا ممنونم ازتون که منو از اون درد نجات دادید

خانم 50 ساله از کرج
نظر مراجعه کننده به کلینیک درد راد

من مدت زیادی بود که دردهای سرطانی دیگه طاقتم بریده بود و واقعا نمیدوستم باید چیکار کنم، واقعا توی کلینیک درد راد خیلی بهم کمک کردن و دوبراه به زندگی بدون درد برگشتم. هر روز دعاتون میکنم، ممنون از کمکتون

آقا 60 ساله از قزوین
نظر مراجعه کننده به کلینیک درد راد