اینتراتکال چیست؟

این پمپ از یک قسمت فلزی که انبار و مسئول انتقال دارو است و یک کاتتر که انتقال دارو از پمپ به فضای داخل نخاعی را برعهده دارد تشکیل شده است.

دو نوع پمپ وجود دارد یکی پمپ با سرعت ثابت تحویل دارو و دیگری پمپ قابل برنامه ریزی که می‌توان سرعت و دوز داروی تجویزی را تغییر داد. در ابتدا پمپ آزمایشی جهت میزان موفقیت کار گذاشته می‌شود و در صورت مثبت بودن پمپ دائمی به شکل زیر پوستی طی یک عمل جراحی تعبیه می‌گردد. پمپ‌های اینتراتکال نخاعی دارای مخزن ذخیره دارو هستند که هر چند مدت یکبار پر می‌شوند. سرعت پر شدن براساس میزان مصرف دارو (غلظت و سرعت تخلیه) می‌باشد.

با استفاده از پمپ‌های اینتراتکال نخاعی پس از انجام مراحل اولیه تست بیمار می‌تواند بدون مصرف دارو به فعالیت‌های روزمره خود بازگشته و کیفیت زندگی بهتری را داشته باشد.

پمپ‌های اینتراتکال نخاعی

پمپ‌های اینتراتکال نخاعی از یک قسمت فلزی که انبار و مسئول انتقال دارو است و یک کاتتر که انتقال دارو از پمپ به فضای داخل نخاعی را برعهده دارد تشکیل شده است.

دو نوع پمپ وجود دارد یکی پمپ با سرعت ثابت تحویل دارو و دیگری پمپ قابل برنامه‌ریزی که می‌توان سرعت و دوز داروی تجویزی را تغییر داد. در ابتدا پمپ آزمایشی جهت میزان موفقیت کار گذاشته می شود و در صورت مثبت بودن پمپ دائمی به شکل زیر پوستی طی یک عمل جراحی تعبیه می‌گردد. پمپ‌ها دارای مخزن ذخیره دارو هستند هر چند مدت یکبار پر می‌شوند. سرعت پر شدن براساس میزان مصرف دارو (غلظت و سرعت تخلیه) می‌باشد.

با استفاده از این روش‌ها پس از انجام مراحل اولیه تست بیمار می‌تواند بدون مصرف دارو به فعالیت‌های روزمره خود بازگشته و کیفیت زندگی بهتری را داشته باشد.

کاربرد پمپ‌های اینتراتکال نخاعی:

  • بیماران دچار وضعیت اسپاستیک و قطع نخاع
  • دردهای غیر قابل تحمل و کنترل (سرطان و…)
  • عدم تحمل عوارض جانبی داروهای خوراکی

درمان ام‌اس با پمپ‌های باکلوفن

باکلوفن (گابلوفن , لیورزال) دارویی است که اسپاسم و سفت شدگی عضلانی را درمان می‌کند, به این بیماری اسپاستیسیتی می‌گویند که در بیماران مبتلا به ام‌اس و دیگر بیماری‌های عصبی دیده می شود.

در حالت طبیعی عضلات از اعصابی که به آنها می‌گویند چه زمانی منقبض و چه زمانی منبسط شوند پیام دریافت می‌کنند. اسپاستیسیتی زمانی اتفاق می‌افتد که این سیگنال‌ها نابه هنگام باشند, که اغلب در اثر آسیب به اعصاب است. بدین ترتیب عضلات به صورت غیر ارادی منقبض و منبسط می‌شوند. باکلوفن با بازیابی سیگنال‌های طبیعی به ایفای نقش می‌پردازد. این دارو به شما کمک می‌کند تا عضلات خود را در حالت طبیعی خود نگه دارید.

 چرا باید از پمپ باکلوفن ایترتکال استفاده کرد؟

اگر قرص باکلوفن به درمان اسپاستیسیتی شما کمکی نکرد, می‌توانید از سیستم پمپ استفاده کنید. این پمپ در درمان اسپاستیسیتی پاها در مقایسه با بازوها بهتر عمل می‌کند.

قبل از دریافت این سیستم بهتر است با یک تیم درمان ملاقات کنید که این تیم می‌تواند شامل یک پزشک که بازتوانی را انجام می‌دهد, یک فیزیوتراپ, یک درمانگر حوادث و سوانح, یک پرستار, یک جامعه شناس باشد. تمامی افراد این تیم با همکاری یکدیگر علائم اسپاستیسیتی را بررسی می‌کنند و یک نقشه درمان ارائه می‌دهند که با نیازهای فردی شما سازگار است. به علاوه چندین متخصص بیهوشی نیز روند عملکرد ITB را مدیریت می‌کنند.

پس زمینه سلولی سایت کلینیک درد راد

در دسترس بودن

12 ساعت

در طول روز

جهت ارائه خدمات

ساعت حضور پزشکان کلینیک درد راد:

شنبه:
صبح دكتر سیامک مرادی عصر دكتر حمیدرضا سميعی

يكشنبه:
صبح دكتر مسعود هاشمی عصر دکتر محمدحسین دلشاد

دوشنبه:
صبح دکتر حمیدرضا سميعی عصر دكتر مسعود ثقفی‌نيا

سه‌شنبه:
صبح دکتر محمدحسین دلشاد عصر دکتر مسعود هاشمی
چهارشنبه:
صبح دکتر مسعود ثقفی‌نيا عصر دکتر سیامک مرادی

نظرات مراجعه کنندگان

من ورزشکار هستم و در حین ورزش برای کمرم مشکل پیش اومد، متخصصین کلینیک درد راد واقعا به من خیلی کمک کردن و مشکل برطرف شد و الان دوباره به ورزشم برگشتم

آقا 25 ساله از تهران
نظر مراجعه کننده به کلینیک درد راد

من مشکل درد عصب سه قلو داشتم و واقعا در تشخیص درست یک درمان درست مشکل برطرف شد، واقعا ممنونم ازتون که منو از اون درد نجات دادید

خانم 50 ساله از کرج
نظر مراجعه کننده به کلینیک درد راد

من مدت زیادی بود که دردهای سرطانی دیگه طاقتم بریده بود و واقعا نمیدوستم باید چیکار کنم، واقعا توی کلینیک درد راد خیلی بهم کمک کردن و دوبراه به زندگی بدون درد برگشتم. هر روز دعاتون میکنم، ممنون از کمکتون

آقا 60 ساله از قزوین
نظر مراجعه کننده به کلینیک درد راد