تزریق به زانو برای درمان آرتروز زانو

 • صفحه اصلی
 • -
 • مقاله
 • -
 • تزریق به زانو برای درمان آرتروز زانو
تزریق به زانو برای درمان آرتروز زانو

برای درمان آرتروز زانو راهکارهای گوناگونی در نظر گرفته شده است که بسته به شدت مشکل ایجاد شده، درمان‌های متفاوتی توسط فوق تخصص درد انجام می‌شود. یکی از انواع درمان‌ها تزریق داخل مفصل زانو است، اما در همان ابتدا تزریق جهت تسکین آرتروز زانو در نظر گرفته نمی‌شود.

ابتدا پزشکان سعی بر آن دارند که مراجعه‌کنندگان با استفاده از مصرف دارو یا انجام فیزیوتراپی بهبودی خود را به‌دست آورند، در صورت عدم بهبودی مراحل بعدی مانند تزریقات در نظر گرفته می‌شود. چند نوع تزریق برای درمان آرتروز زانو وجود دارد که بسته به‌شدت عارضه، نوع مناسبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با تزریقات ارائه خواهیم داد.

تزریق به زانو

تزریقات به زانو برای هر فرد که توسط متخصص درد انجام می‌گیرد، متفاوت است و بسته به میزان عارضه، نوع مناسبی از تزریقات برای او انجام می‌شود. تزریقات، شامل موارد زیر است:

 • کورتیکو استروئید
 • پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)
 • اسید هیالورونیک
 • ماتریس بافت جفت (PTM)
 • و…

تزریق به زانو در کلینیک درد راد

تزریق به زانو چگونه سبب بهبود عملکرد زانو می‌شود؟

مفصل زانو دارای ماده‌ای به نام هیالورونان است که وجود آن موجب عملکرد خوب زانو می‌شود. آن ماده به‌عنوان یک کمک فنر عمل می‌کند. افراد مبتلا به آرتروز زانو، این ماده را در مفصل خود ندارند، به همین جهت برای عملکرد بهتر، تزریق به مفاصل زانو انجام می‌شود.

پس از تزریق، التهابات و ساییدگی‌ها تا حد زیادی برطرف می‌شود و بیمار متوجه تسکین درد و بهبود خود خواهد شد. همچنین پزشکان این نوع درمان را بیشتر برای افرادی که دردهای کم تا متوسط دارند، توصیه می‌کنند.

تزریق برای درمان آرتروز زانو برای چه افرادی انجام می‌شود؟

همانطور که گفته شد درمان‌های متفاوتی برای هر فرد وجود دارد که بنابه صلاحدید پزشک نوع مؤثرتر آن برای هر بیمار در نظر می‌شود. به‌طور کلی افرادی که پس از انجام درمان‌ها و راهکارهای زیر نتیجه‌ای دریافت نکرده‌اند، کاندیدای مناسبی برای تزریقات زانو هستند:

 • ورزش
 • فیزیوتراپی
 • گرما و سرما درمانی
 • مسکن‌های بدون نسخه

پس از انجام تزریق در زانو، در چه مدت زمانی شاهد بهبودی خواهید بود؟

انجام تعداد دفعات تزریقات برای درمان آرتروز زانو برای هر فرد متفاوت است. ممکن است برخی تنها نیاز به یک‌بار تزریق داشته باشند و برخی به‌مدت 3 الی 5 هفته تزریقات را ادامه دهند. روند بهبودی پس 4 الی 12 هفته پس از انجام درمان مشاهده می‌شود.

همچنین اثرات درمان آن به‌مدت چندین ماه باقی خواهد ماند، در صورت نیاز، تزریقات مجدد انجام می‌شود.

کاهش التهابات زانو با تزریق استروئید

تزریقات استروئید جهت کاهش التهابات در زانو مورد استفاده قرار می‎گیرد. هنگامی که التهابات زانو کاهش یابد دردهای ایجاد شده بر اثر آرتروز زانو نیز برطرف خواهد شد. پس از تزریق این ماده نتایجی را مشاهده خواهید کرد که به شرح زیر است:

 • تأثیر این نوع تزریق بسیار سریع مشاهده می‌شود، در طی 24 الی 48 ساعت تأثیرات و کاهش درد را متوجه خواهید شد.
 • معمولا اثرات درمان در مدت‌زمان 2 الی 3 ماه باقی می‌ماند. برای تأثیرات طولانی‌مدت با مشورت پزشک درمان‌های مؤثر دیگری را نیز انجام دهید.
 • معمولا توصیه می‌شود، از این نوع تزریق به‌صورت مکرر برای تسکین درد استفاده نشود؛ چراکه تأثیر آن در مرحله اول بسیار مشهود است، اما در دفعات بعدی این تأثیر کمتر می‌شود.

تزریق به زانو در کلینیک درد راد

اسید هیالورونیک و تأثیرات آن بر درمان آرتروز زانو

یکی از مایعات مورد نیاز در زانو، اسید هیالورونیک است که هنگام ایجاد آرتروز زانو، در برخی این ماده مؤثر را تزریق می‌کنند. نکات زیر را در خصوص تزریق ژل هیالورونیک اسید در نظر داشته باشید:

 • هنگام تزریق به زانو از داروهایی مانند ایبوپروفن، استامینوفن و ناپروکسن مصرف نکنید.
 • مواقعی که تزریقات استروئیدی تأثیر چندانی بر آرتروز زانو نداشته باشد یا بنابه صلاحدید پزشک درمان‌های دیگر برای شما عوارض داشته باشد، از نوعی تزریق دیگر به نام هیالورونیک برای بیمار تجویز می‌شود.
 • این نوع تزریق برای افراد مبتلا به دیابت گزینه بهتری‌ست؛ چراکه تزریقاتی مانند استروئید باعث افزایش قندخون می‌شود.

مشاهدات بر این اساس است که استفاده از این تزریقات اثرات طولانی‌تری بر درمان آرتروز زانو دارد. به‌طور کلی تزریق هیالورونیک اسید زانو را تحریک می‌کند تا به‌صورت طبیعی این ماده مورد نیاز را تولید کند. دفعات مورد نیاز تزریق برای هر فرد متفاوت است تا علائم و کاهش عارضه‌ها را مشاهده کنند.

نمونه‌برداری از پلاسمای غنی از پلاکت

جهت انجام این نوع تزریق ابتدا نمونه‌ای از خون گرفته می‌شود و سپس با توجه به عملکرد آن و نحوه ترمیم این عارضه، نوعی فعال‌تر با غلظت بالا بسته به‌شدت عارضه تزریق می‌شود. پلاکت‌های خون حاوی پروتئین‌هایی است که به رشد و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند.

تزریقی از همان نوع با شدت بیشتر به درمان هرچه سریع‌تر شما کمک می‌کند. همچنین پاسخ ایمنی بدن را به عارضه ایجاد شده تغییر می‌دهند و درنهایت التهاب زانو کاهش خواهد یافت.

کلام آخر

آرتروز زانو یکی از مشکلات شایعی است که در بسیاری از افراد مشاهده می‌شود. جهت درمان آن راهکارهای متفاوتی در نظر گرفته شده است. برای انتخاب درمان ابتدا سابقه بیماری و میزان عارضه را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و در نتیجه، موثرترین درمان را برای هر مراجعه‌کننده در نظر می‌گیرند.

تزریق به زانو، یکی از درمان‌های مؤثر است که امروزه در انواع متفاوتی برای مراجعه‌کنندگان به بهترین کلینیک درد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هریک از تزریقات مانند استروئید، هیالورونیک اسید و.. مزایای خاص خود را دارند.

یک نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *