عوارض عمل دیسک کمر

عوارض عمل دیسک کمر

تا اسم عمل دیسک کمر به گوشمان می‌خورد، فورا به یاد عوارض عمل دیسک کمر می‌افتیم. اغلب مشکلات و دردهایی که در ناحیه کمر ایجاد می‌شوند، پس از مدت زمان کوتاهی بدون هیچ درمان خاصی بهبود می‌یابند. در واقع هنگامی که با مشکلات و دردهایی در ناحیه کمر خود مواجه می‌شوید ، پزشک متخصص درمان‌های ابتدایی و اولیه را برای شما در نظر می‌گیرد.

دیسک کمر از جمله مشکلاتی‌ست که در ناحیه کمر ایجاد شده و درمان‌های متفاوتی بسته به شرایط بیمار در نظر گرفته می‌شود. یکی از درمان‌هایی که برای دیسک کمر در برخی از بیماران در نظر گرفته می‌شود، عمل جراحی است. توصیه می‌شود قبل از هرگونه اقدامی در این زمینه اطلاعات خود را در خصوص عوارض عمل دیسک کمر بالا ببرید. در ادامه اطلاعات کاربردی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

اهمیت آگاهی از عوارض عمل دیسک کمر

همانطور که گفته شد یکی از درمان‌هایی که در کلینیک درد برای دیسک کمر در نظر گرفته می‌شود، عمل جراحی است. این درمان همانند درمان‌های دیگر با عوارض و فوایدی برای بیماران همراه خواهد بود. در نهایت بهتر است قبل از هرگونه اقدامی در این خصوص اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید؛ چرا که ممکن است هنگام انجام عمل با خطرات و عارضه‌هایی روبه‌رو شوید.

توصیه می‌شود دراین‌باره با پزشک خود مشورت‌های لازم را داشته باشید که در نهایت تصمیم درستی جهت درمان خود بگیرید. به‌طور کلی اغلب پزشکان در مراجعه اول بیمار، درمان‌هایی همچون عمل جراحی را در نظر نمی‌گیرند و از روش‌های کم تهاجم استفاده می‌کنند.

در صورتی که اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید، می‌توانید تا حد امکان از عارضه‌های نادر پیش رو جلوگیری کنید. در ادامه هر یک از عارضه‌های احتمالی را ذکر خواهیم کرد.

تفاوت جای جراحی باز و کم تهاجم

پدیدار شدن نشانه‌هایی پس از عمل

انتظار می‌رود پس از عمل جراحی دیسک کمر، دردهایی که در ناحیه پا بر اثر این بیماری ایجاد شده نیز بهبود یابد. اما گاهی برخی از بیماران پس از انجام این نوع درمان، کماکان با دردهایی در پاهای خود روبرو هستند. همچنین ممکن است چنین دردهایی پس از سال‌ها احساس شود.

به‌طور کلی علائم و عارضه‌های پس از عمل جراحی به دلایلی مانند:

 • ضعف در ستون فقرات
 • لغزش دیسک
 • تشکیل استخوان جدید در آن ناحیه

و… پدیدار شده و به نخاع فشار وارد می‌کنند.

زخم‌هایی که در اطراف عصب‌های آن ناحیه ایجاد می‌شود، در اغلب مواقع پس از عمل بهبود خواهند یافت. اما در صورتی که آن زخم‌ها بهبود نیابند، ممکن است سبب بروز برخی از علائم شود. در صورتی که پزشک علائم و آسیب‌هایی را پس از عمل دیسک کمر مشاهده کند، درمان‌هایی همچون فیزیوتراپی را در نظر خواهد گرفت. در صورت عود کردن علائم و عارضه در مرحله نهایی، جراحی مجدد جهت بهبودی انجام می‌گیرد.

بروز عفونت پس از عمل

از دیگر عوارض عمل دیسک کمر که می‌توان به عنوان نوع کم‌خطر تلقی کرد، بروز عفونت است. در واقع یکی از شایع‌ترین عوارضی که پس از عمل دیسک کمر مشاهده شده، عفونت‌هایی است که به دلیل برش در آن ناحیه ایجاد می‌شود.

پزشک متخصص با مشاهده چنین مشکلاتی، داروهای آنتی‌بیوتیک را برای بیماران در نظر می‌گیرد. در اغلب مواقع پس از مصرف آنتی‌بیوتیک چنین نشانه‌هایی به‌طور کامل برطرف خواهد شد.

پارگی دورال

خطر ایجاد پارگی دورال در طی انواع جراحی‌های ستون فقرات از جمله جراحی دیسک کمر وجود دارد. دورا کیسه‌ای ضد آب است که نخاع و اعصاب نخاعی را می‌پوشاند. اگر در زمان جراحی پارگی شناسایی و ترمیم نشود، می‌تواند منجر به نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) بعد از عمل شود.
جراح شما از خطر پارگی دورال آگاه خواهد بود و در صورت بروز، پارگی را با بخیه می‌بندد. در بیشتر موارد، ترمیم با موفقیت انجام می‌شود و دیگر مشکلی پیش نمی‌آید. با این حال، در موارد کمی ممکن است جراحی اصلاحی دیگری مورد نیاز باشد.

پارگی دورال در عمل جراحی دیسک کمر

خطر لخته شدن خون

از دیگر عارضه مهمی که پس از عمل ممکن است با آن روبه‌رو شوید، ایجاد لخته خون است. خون‌لختگی بیشتر در پای بیماران مشاهده می‌شود. به این مشکل و عارضه به اصطلاح DVT می‌گویند. هنگام بروز DVT درد و تورم در ناحیه پا احساس می‌شود.

عود این بیماری سبب بروز مشکلی جدی‌تر مانند «آمبولی ریوی» خواهد شد. در واقع یک تکه از لخته خون در رگ‌های خونی ریه قرار گرفته و آن ناحیه را مسدود می‌کند.

به همین جهت توصیه می‌شود پس از عمل دیسک کمر فعالیت‌های لازم جهت بهبودی انجام شود تا خطر ایجاد چنین عارضه‌هایی کاهش یابد. در واقع انجام فعالیت‌های کنترل شده به بهبود جریان خون کمک شایانی خواهد کرد.

مشکلات مجاری ادراری

گزارشی از افراد بوده است که پس از عمل جراحی دیسک کمر مشکلات تکرر ادرار و یا احتباس ادرار را داشتند و این مشکل به مرور برایشان رفع شده است.

آسیب به عصب پس از عمل جراحی

برخی از بیمارانی که جهت درمان دیسک کمر خود اقدام به عمل جراحی می‌کنند، با عارضه‌هایی همچون بی‌حسی در یک یا دو پای خود روبه‌رو می‌شوند. به‌طور کلی فلج یا بی‌حسی بدن، به عنوان عارضه‌ای نادر پس از انجام این نوع عمل شناخته می‌شود.

اما نادر بودن آن دلیل بر بی‌اهمیت جلوه دادن آن نیست. این مشکل ممکن است به دلیل فشارهایی که در حین عمل بر کمر وارد می‌شود، به وجود آید. چنین آسیب‌هایی به دلایلی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، ایجاد می‌شود:

 • خونریزی در ناحیه داخلی ستون فقرات
 • خارج شدن مایعات نخاعی
 • آسیب به رگ‌های خونی مربوط به نخاع
 • آسیب به عصب هنگام جابجایی در عمل جراحی

موارد ذکر شده از جمله مشکلاتی هستند که می‌تواند سبب آسیب به عصب در حین عمل جراحی شود. در واقع می‌توان اینگونه برداشت کرد که عمل جراحی که با دقت بالا و با مهارت کافی انجام شود در کاهش عارضه‌های پس از عمل جراحی بسیار مؤثر خواهد بود.

تمام عمل جراحی برای هر ناحیه از بدن، خطر و عوارضی به‌دنبال دارد. عمل دیسک کمر نیز از جمله عمل‌هایی است که عارضه‌هایی را برای بیماران به همراه دارد. به همین جهت هنگام مراجعه به پزشک جهت درمان، عمل جراحی به عنوان درمان اولیه در نظر گرفته نمی‌شود.

گاهی اوقات چنین مشکلاتی بدون انجام درمان خاصی پس از مدتی به‌طور کامل بهبود می‌یابد. اگر قصد انجام عمل جراحی دارید، بهتر است با تمامی عارضه‌های آن به‌خوبی آشنا شوید که در نهایت تصمیم درستی را جهت درمان خود در نظر بگیرید.

برای آگاهی بیشتر می‌توانید با پزشک خود در این زمینه مشورت‌های لازم را داشته باشید. باید به این نکته اشاره کرد که در کلینیک‌های درد و انجام عمل جراحی بسته کمر، این عوارض عمل دیسک کمر به حداقل ممکن رسیده است.

این نکته را در نظر داشته باشید که انتخاب یک پزشک با مهارت می‌تواند در این زمینه بسیار مؤثر واقع شود. در واقع هرچه عمل جراحی با مهارت بالایی انجام شود، عارضه‌های کمتری پس از جراحی دیسک کمر مشاهده خواهید کرد.

به‌طور کلی عارضه‌هایی که در این نوع عمل مشاهده شده است شامل موارد زیر است:

 • خونریزی
 • عفونت
 • آسیب به عصب‌های نخاعی
 • احساس پا درد

با انجام برخی از اقدامات و انجام فعالیت‌های فیزیکی می‌توانید تا حد زیادی از بروز اینگونه عوارض که اغلب نادر هستند، پس از عمل جراحی بکاهید. همچنین مراقبت‌های پس از عمل جراحی دیسک کمر بسیار اهمیت دارد.

ما در کلینیک درد راد خدماتی را جهت کاهش انجام جراحی باز دیسک کمر ارائه می‌کنیم، قبل از هر عمل جراحی با متخصصان ما تماس بگیرید.

یک نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *