تزریق سلول بنیادی جهت درمان دیسک کمر

  • صفحه اصلی
  • -
  • مقاله
  • -
  • تزریق سلول بنیادی جهت درمان دیسک کمر
تزریق سلول بنیادی جهت درمان دیسک کمر

یکی از روش‌های درمانی کمر، تزریق سلول بنیادی  جهت درمان دیسک کمر است. چندین نوع سلول بنیادی (Stem Cells) وجود دارد که هریک به‌نوعی برای ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده موثر واقع می‌شوند. سلول‌های بنیادی به رگ‌های خونی متصل است و هنگامی که ناحیه‌ای از بدن آسیب می‌بیند، سلول‌ آزاد می‌شود تا آن قسمت ترمیم شود.

درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی در کلینیک درد راد تهران

به‌مدت 20 سال است که از سلول‌های بنیادی جهت درمان بسیاری از مشکلات استفاده می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص درمان دیسک کمر با استفاده از سلول‌های بنیادی مطالبی را ارائه دهیم.

منظور از دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات از مهره‌ها و دیسک‌های متعددی تشکیل شده است. در بیشتر فعالیت‌های روزمره‌ای که انجام می‌شود، کمر بیش از سایر قسمت‌های بدن تحت فشار است، به همین جهت در کنار مهره‌ها دیسک وجود دارد تا هنگام ضربه یا حرکت، مانع فشار به مهره‌های ستون فقرات شود.

در طی افزایش سن، قدرت و کیفیت دیسک نسبت به گذشته کاهش می‌یابد. دیسک‌ها به‌طور طبیعی در بدن پر از آب می‌شوند، اما در روند افزایش سن و پیری، خشک می‌شوند و عملکرد خوبی همانند گذشته نخواهند داشت.

پارگی دیسک که به آن «فتق دیسک» نیز گفته می‌شود، پروتئین‌هایی را آزاد می‌کند و باعث تحریک ریشه‌های عصب نخاع و در نهایت درد و التهاب خواهد شد.

چگونه از تزریق سلول بنیادی برای درمان دیسک کمر استفاده می‌کنند؟

بر اساس مطالعاتی که در این خصوص انجام شده، سلول‌های بنیادی بزرگسالان می‌تواند در درمان دیسک کمر بسیار مؤثر باشند. دیسک‌ در ستون فقرات برخلاف سایر اندام‌های دیگر در بدن، خون‌رسانی کمتری دارد.

در واقع هنگامی که دیسک به‌دلایل مختلفی مانند افزایش سن، دچار ساییدگی یا پارگی می‌شوند، به‌خوبی ترمیم نخواهد شد. به‌طور کلی سلول‌های بنیادی جهت ترمیم آسیب‌های ایجاد شده بسیار موثرند و به‌عنوان درمانی مؤثر شناخته می‌شود.

درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی در کلینیک درد راد تهران

چه کسانی کاندیدای خوبی برای تزریق سلول بنیادی جهت درمان دیسک کمر هستند؟

برای بیماران هنگام مراجعه به کلینیک درد راد جهت درمان دیسک کمر، ابتدا درمان‌های ابتدایی انجام می‌شود. درمان‌هایی مانند مصرف دارو، فیزیوتراپی، تزریق داروهای تسکین درد و … انجام می‌گیرد، چنانچه بیمار پاسخی مناسبی به چنین درمان‌هایی ندهد، راهکارهای پیشرفته‌تری مانند تزریق سلول‌های بنیادی بنا به صلاحدید پزشک متخصص انجام می‌گیرد.

معمولا جوان‌ترها که یک یا دو مهره از دیسک‌شان آسیب دیده است، کاندیدای مناسب‌تری نسبت به مسن‌ترها هستند؛ چراکه در برخی مواقع مسن‌ترها به درمان‌های گسترده‌تری نیاز خواهند داشت.

تزریق سلول بنیادی جهت درمان دیسک کمر در کلینیک درد راد

روش جداسازی سلول بنیادی چگونه است؟

سلول بنیادی به روش کاملا استریل از استخوان لگن بزرگسالان برداشته می‌شود. برداشت سلول با استفاده از بی‌حسی و به‌همراه فلوروسکوپی (عکسبرداری از قسمت مورد نظر) انجام می‌گیرد. در واقع با استفاده از عکس‌های گرفته شده از آن قسمت، می‌توان سوزن را به محل مورد نظر برای برداشت سلول قرار داد.

پس از قرار دادن سوزن در محل مورد نظر مقداری از سلول بنیادی در مغز استخوان را استخراج کرده و در سانتریفیوژ جهت جداسازی اجزای سلولی قرار می‌دهند. پس از اتمام این فرایند ماده‌ای به نام سلول بنیادی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها تولید می‌شود.

گرفتن سلول بنیادی از بند ناف

مزایای درمان با استفاده از تزریق سلول بنیادی چیست؟

همانطور که گفته شد سلول‌های بنیادی جهت درمان دیسک کمر گزینه‌ای بسیار مناسب است، خوب است بدانید که در کلینیک درد علاوه بر درمان کمر درد، مشکلات دیگری مانند آرتروز زانو، شکستگی استخوان‌های بهبود نیافته  و … را به این روش درمان می‌کنند.

پزشکان متخصص ابتدا درمان‌های ابتدایی را برای بیماران در نظر می‌گیرند در صورت عدم درمان، راهکارهایی حرفه‌ای‌تر با تأثیرگذاری بیشتر برای این بیماران در نظر گرفته می‌شود. این درمان به‌عنوان جایگزین عمل جراحی انجام می‌گیرد، در صورتی که به هیچ روشی روند بهبودی مشاهده نشود عمل جراحی در مرحله آخر انجام خواهد گرفت.

بر این اساس قبل از آنکه عمل جراحی را انجام دهند، روشی نوین یعنی تزریق سلول‌های بنیادی را جهت درمان به‌کار می‌گیرند تا خطرات احتمالی عمل برای بیمار رخ ندهد. این فرایند یکی از مزایای مهم استفاده از سلول بنیادی محسوب می‌شود.

روند درمان پس از تزریق سلول بنیادی چگونه است؟

پس از تزریق سلول بنیادی بیماران ممکن است درد دیسک کمر بیماران برای مدت کوتاهی بدتر شود که این یک امر طبیعی‌ست و جای نگرانی وجود ندارد. در اغلب مواقع پس از سه هفته دیگر دردی احساس نمی‌شود.

به‌تدریج طی سه ماه دردهای ایجاد شده بر اثر دیسک کمر بهبود می‌یابد و بیماران مشکلاتی از قبیل درد را تجربه نخواهند کرد.

کلام آخر

به لطف پیشرفت‌هایی که در حوزه پزشکی رخ داده است، جهت درمان کمردرد راهکارهای متفاوتی بسته به شرایط بیمار در نظر گرفته می‌شود. هنگام مراجعه به کلینیک درد ابتدا شرایط بیمار در نظر گرفته می‌شود و درمان‌های ابتدایی برای او انجام می‌گیرد.

مواقعی که پاسخ مثبتی به درمان‌های انجام شده ندهد، درمان‌های پیشرفته‌تری از قبیل تزریق سلول بنیادی انجام می‌گیرد. این نوع درمان به‌قدری تأثیرگذاری خوبی نشان داده که گاهی به‌عنوان جایگزین عمل جراحی به‌کار گرفته می‌‍‌‌‌‍‌‌‌‌شود.

یک نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *