متخصص طب ورزشی کیست؟

متخصص طب ورزشی (sports medicin specialist) و پزشکی ورزشی (sport medicin) تخصصی از علم پزشکی است که با نام طب ورزشی نیز از آن یاد می‌کنند. متخصص طب ورزشی در زمینه سلامتی ورزشکاران و همچنین استفاده از ورزش در جهت حفظ سلامت عمومی انسان‌ها مطالعه می‌نماید. علاوه بر آن به درمان، توانبخشی و پیشگیری از آسیب‌های ورزشی کمک می‌نماید.

طب ورزشی چیست؟

اهمیت روز افزون ورزش در زندگی ماشینی عصر حاضر و همه‌گیر شدن آن در سنین مختلف در میان ملت‌ها، ایجاد کلاس‌ها، باشگاه‌ها و کلوپ‌های ورزشی نوجوانان و سوق دادن آنها به طرف ورزش‌های قهرمانی و حرفه‌ای، افزایش روز افزون داوطلبان ورزش در سنین بالا و از طرفی مصرف روز افزون داروهای محرک و خطرناک در میان بسیاری از ورزشکاران، باعث گردیده تا علم پزشکی به عنوان مدافع سلامت جسمی و روحی افراد جامعه بشری، تمامی مراحل و جزء به جز موارد فوق را در جهت رعایت اصول صحیح و بازدهی کمی و کیفی حرکات ورزشی و پیشگیری از صدمات و درمان سریع آسیب‌های احتمالی تحت نظر بگیرد. طب ورزشی، شامل فیزیولوژی ورزش، داروشناسی ورزشی، بررسی اثرات ورزش روی قلب، عروق و دستگاه تنفس، بررسی وضعیت استخوان‌ها، مفاصل و عضلات و درمان طبی و جراحی و توانبخشی صدمات ورزشی می‌شود. طب ورزشی تخصصی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان آسیب‌هایی که درتمرینات و مسابقات ورزشی رخ داده‌اند،مخصوصا صدمات مربوط یه چرخش و پیچش مفصلی که منجر به آسیب عضلات، تاندون‌ها (زردپی)، لیگامان‌ها (رباط)، منیسک (مینیسک)، استخوان و خود مفاصل می‌شود، می‌پردازد.

مزایای طب ورزشی در طول زندگی

یک برنامه مناسب ورزشی سلامت انسان را تضمین می‌کند و خطر بسیاری از بیماری‌های متداول را کاهش می‌دهد. بنابراین، ورزش مرتب می‌تواند طول عمر را افزایش دهد. اثرات ویژه نرمش و ورزش و تمرینات منظم عبارتند از:

  1. افزایش قدرت و تحمل بدن
  2. بهبود انعطاف پذیری بدن
  3. کاهش فشار خون
  4. کاهش درصد چربی بدن

ورزش منظم باعث جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی، عروقی، پوکی استخوان، دیابت، فشار خون و … می‌شود. بر اثر ورزش منظم آن مقدار از توان بدن که کاسته شده است، بهبود می‌یابد. اخیراً ثابت شده است که نرمش‌ها و تمرینات روتین روزانه یا هفتگی (به خصوص حرکات دائمی آئروبیک) به طول مدت سلامتی بدن می‌افزاید.
▪ اثرات مفید ورزش بر بدن: افزایش حداکثر برداشت اکسیژن (جذب) در بدن، افزایش کارایی قلب از طریق افزایش حجم خون پمپ شده در یک ضربان، بهبود عروق عضله قلب، افزایش چگالی مویرگ‌ها در عضله اسکلتی، افزایش ظرفیت گشاد شدن عروق، افزایش تولید لیپوپروتئین‌های سنگین (hdl) که برای بدن مفیدند، افزایش قدرت عضلانی و قدرت تحمل بدن و …
مطالعاتی که بر روی بیش از ۱۷ هزار نفر از دانشجویان سال اول دانشگاه هاروارد انجام شد مشخص شد که مردانی که در عرض هفته بیش از ۲ هزار کیلو کالری انرژی را در فعالیت‌های ورزشی مصرف می‌کنند نسبت به هم کلاسی‌های خود که کمتر از ۵۰۰ کیلو کالری انرژی برای فعالیت‌های بدنی مصرف می‌کنند، ۳۹% کمتر احتمال ابتلا به بیماری قلبی – عروقی دارند.

پس زمینه سلولی سایت کلینیک درد راد

With access to

12 Hour

Emergency

Assistance

Rad Pain Clinic Doctors attendance time:

Saturday:
Dr. Siamak Moradi in the morning, Dr. Hamidreza Samiei in the evening

Sunday:
Dr. Masoud Hashemi in the morning, Dr. Mohammad Hossein Delshad in the evening

Monday:
Dr. Hamidreza Samiei in the morning, Dr. Masoud Saghafinia in the evening

Tuesday:
Dr. Mohammad Hossein Delshad in the morning, Dr. Masoud Hashemi in the evening
Wednesday:
Dr. Masoud Saghafinia in the morning, Dr. Siamak Moradi in the evening

Service Recipient Says

I am an athlete and I had a problem with my back during exercise, the specialists of Dard Rad Clinic really helped me a lot and the problem was solved and now I am back to my exercise.

Mr. 25 years old From Tehran
نظر مراجعه کننده به کلینیک درد راد

I had a problem with trigeminal neuralgia, and the problem was really resolved in the correct diagnosis of a correct treatment, thank you so much for saving me from that pain.

A 50-year-old woman From Karaj
نظر مراجعه کننده به کلینیک درد راد

I had been suffering from cancer for a long time and I really did not know what to do. I invite you every day, thank you for your help

60 years old man From Qazvin
نظر مراجعه کننده به کلینیک درد راد