علت پوکی استخوان چیست؟

ساختار استخوان‌های شما به گونه‌ای است که به‌طور مداوم در حال تغییر هستند، در واقع به این صورت است که برخی از سلول‌های استخوانی از بین می‌روند و برخی دیگر از سلول‌ها جایگزین می‌شوند. اما افراد مبتلا به پوکی استخوان، استخوانی نازک و شکننده دارند و قادر به بازسازی استخوان نخواهند بود.

ساختار استخوان‌های سالم و بدون مشکل به این گونه است که با مشاهده اشعه ایکس تراکم را مشاهده خواهید کرد، اما افرادی که دچار پوکی استخوان هستند، تراکمی در استخوان‌شان وجود ندارند و بیشتر ساختار استخوان را فضای توخالی تشکیل داده است.

در ادامه مقاله در خصوص علل پوکی استخوان بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد. در خصوص پیشگیری و درمان این مشکل می‌توانید با مراجعه به کلینیک درد در این باره مشورت داشته باشید.

علت پوکی استخوان
علت پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان چه دلایلی دارد؟

پوکی استخوان اولیه بسیار شایع است و بیشتر در اثر کهولت سن و در خانم‌های مسن، به‌دلیل یائسگی ایجاد می‌شود. پوکی استخوان ثانویه معمولا به‌دلیل مشکل زمینه‌ای دیگر در افراد ایجاد می‌شود مانند افرادی که دچار بیماری کلیوی و کبدی هستند، جذب کلسیم به خوبی انجام نمی‌گیرد و در نهایت منجر به پوکی استخوان می‌شود. به‌طور کلی عواملی که منجر به پوکی استخوان می‌شود به شرح زیر است:

استروژن کم در خانم‌ها؛

خانم‌ها پس از یائسگی دچار افت استروژن می‌شوند و به طبع با گذشت زمان خطر پوکی استخوان و شکستگی در آنها افزایش پیدا می‌کند، به همین جهت آمار پوکی استخوان در خانم‌ها نسبت به آقایان بیشتر است.

علاوه بر این خارج کردن هر دو تخمدان در خانم‌ها، تراکم استخوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و منجر به پوکی استخوان می‌شود. طبق مطالعاتی که در این زمینه انجام گرفته، مشخص شده است که حدود نیمی از خانم‌هایی که این جراحی را انجام دادند، در یائسگی دچار شکستگی مفصل ران، ستون فقرات و مچ دست شده‌اند.

تستوسترون کم در آقایان؛

آقایان برای سلامت استخوان‌های خود هم به تستوسترون و هم به استروژن نیاز دارند. در واقع این توضیحات به این معنی است که آقایان تستوسترون را به استروژن نگهدارنده استخوان تبدیل می‌کنند.

عدم تعادل هورمون‌ها؛

علاوه بر این هورمون‌های نام برده شده، هورمون‌های دیگری مانند هورمون پاراتیروئید و هورمون رشد در تراکم استخوان نقش دارند. وجود این هورمون در نحوه تاثیرگذاری کلسیم بر استخوان بسیار مهم است.

نکته‌ای که در این باره وجود دارد این است که وجود بیش از حد هورمون پاراتیروئید منجر به دفع کلسیم از ادرار شده و در نهایت باعث تضعیف استخوان‌ها خواهد شد. با افزایش سن، هورمون رشد کمتری تولید می‌شود که برای داشتن استخوان‌های قوی بسیار ضروری است.

کمبود کلسیم؛

بدون وجود کلسیم بدن قادر به بازسازی ساختار استخوان نیست. استخوان مخزن دو ماده معدنی کلسیم و فسفر است. شما به یک مقدار تعیین شده و ثابت از کلسیم در خون نیاز دارید، زیرا عملکرد بسیاری از اعضای بدن به ویژه قلب، عضلات و اعصاب به کلسیم بستگی دارند.

زمانی که این اندام‌ها به کلسیم احتیاج داشته باشند، آن را از قسمتی که کلسیم ذخیر شده، یعنی استخوان‌های شما خارج می‌کنند. در نهایت اگر کلسیم موجود در استخوان کاهش یابد، منجر به شکنندگی و پوکی استخوان‌ها خواهد شد.

علت پوکی استخوان چیست؟
پوکی استخوان

کمبود ویتامین D؛

ویتامین D به‌طور مستقیم در شکنندگی و پوکی استخوان تاثیر گذار نیست، در واقع این ویتامین بیشتر شبیه به یک هورمون در بدن است تا ویتامین. وجود آن به اندازه کافی در بدن منجر به جذب و استفاده از کلسیم خواهد شد. کمبود ویتامین D در دردهای استخوانی تاثیرگذار است.

بی تحرکی؛

اگر استخوان‌ها تحرک و فعالیتی نداشته باشند، به‌مرور زمان ضعیف خواهند شد. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد در افرادی که کم تحرک هستند یا بیماری‌های دیستروفی عضلانی دارند، تحلیل و از بین رفتن استخوان‌ها به سرعت رخ می‌دهد. با فعالیت و تحرک می‌توانید از پوکی استخوان پیشگیری کنید، در واقع با انجام ورزش‌های روزانه از ایجاد پوکی استخوان در آینده جلوگیری خواهد شد.

مشکلات مرتبط با تیروئید؛

مدت‌هاست که سطح بالای هورمون تیروئید با افزایش احتمال پوکی استخوان مرتبط است. در واقع افرادی که دوزهای بالای قرص‌های تیروئید را مصرف می‌کنند، بیشتر در خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند.

پزشکان معتقدند افرادی که دچار پرکاری تیروئید هستند، می‌توانند با انجام ورزش منظم، مصرف کلسیم و ویتامین D از خطرات احتمالی مرتبط با پوکی استخوان جلوگیری کنند.

سیگار کشیدن؛

افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری تراکم استخوان کمتری دارند و احتمال خطر شکستگی استخوان در آنها بیشتر است. بر اساس مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است، دریافته‌اند که نیکوتین بر سلول‌های استخوان تاثیرگذار است و مانع استفاده از استروژن، کلسیم و ویتامین D می‌شود.

داروها؛

مصرف برخی از داروهای خاص می‌تواند منجر به کاهش تراکم استخوان‌ها و افزایش احتمال شکستگی استخوان‌ها شود. داروهایی که می‌تواند در ایجاد عارضه نقش داشته باشد شامل کورتیکو استروئیدها است که به آنها کورتیزون، هیدروکورتیزون، گلوکورتیکوئید و پردنیزون نیز گفته می‌شود.

این داروهای نام برده شده برای درمان آسم، آرتریت روماتوئید، کولیت، پسوریازیس و بسیاری از بیماری‌های دیگر کاربرد دارد.

پوکی استخوان
درمان علت پوکی استخوان

بیماری‌های زمینه‌ای؛

وجود برخی از بیماری‌ها ممکن است منجر به پوکی استخوان شود. بیماری‌هایی از قبیل فیبروز کیستیک تا بیماری‎های گوارشی می‌تواند در تراکم استخوان‌ها تاثیر بگذارند. همچنین دفع غیر طبیعی کلسیم منجر به پوکی استخوان می‌شود.

مصرف بیش از حد الکل.

مصرف بیش از حد الکل می‌تواند منجر به توقف بازسازی استخوان‌ها شود و از دست دادن کلسیم را تشدید کند. 

نکته مهمی که در این باره وجود دارد، این است که ایجاد پوکی استخوان تا حد زیادی دست خود شماست. به همین جهت با در نظر گرفتن این عواملی که منجر به پوکی استخوان می شود، می‌توانید تا حد زیادی از ایجاد پوکی استخوان جلوگیری کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 11 =