دردهای شدید صورت و درمان آن

دردهای شدید صورت، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که نیاز به بررسی جهت یافتن علت دارد. به‌طور مثال گاهی ممکن است دردی که در صورت ایجاد می‌شود، به‌دلایلی همچون موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • مشکلات عصبی
 • مشکلات ناشی از فک و دندان
 • عفونت
 • و…

بسته به شرایط بیمار و دلیل ایجاد بیماری درمان مناسبی برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص یکی از دلایل مهم، یعنی عصب سه قلو یا نورالژی تریژمینال برای شما توضیحات لازم را ارائه دهیم.

دردهای شدید صورت و درمان آن
دردهای شدید صورت و درمان آن

منظور از درگیر شدن عصب سه قلو چیست؟

عصب سه قلو یا نورالژی تریژمینال یک بیماری با درد مداوم است، که برخی از اعصاب صورت شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیمارانی که درگیر عصب سه قلو هستند، درد را به‌صورت شدید یا شوک الکتریکی تجربه می‌کنند.

علائم درگیری عصب سه قلو چیست؟

افرادی که دچار دردهای صورت می‌شوند، تصور می‌کنند که مشکلات ناشی از دندان منجر به درد صورت شده است؛ اما با بررسی توسط دندانپزشک متوجه می‌شوند که اینگونه نیست. علائم شایعی که از این بیماری مشاهده می‌شود شامل موارد زیر است:

 • ایجاد دردهای کوتاه‌مدت به‌صورت درد تیر کشنده
 • درد ناشی از مسواک زدن، شستن صورت، اصلاح، آرایش و…
 • ایجاد درد در یک طرف صورت
 • افزایش درد در صورت با گذشت زمان
 • ایجاد حملات درد صورت چندین‌بار در طی روز
 • درد بیشتر در قسمت‌هایی مانند فک، دندان، لثه و لب احساس می‌شود، در واقع چشم و پیشانی کمتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

برخی از افراد مبتلا به این بیماری دچار اضطراب می‌شوند؛ چراکه، می‌دانند پس از بهبودی ممکن است مجددا این دردها بازگشت داشته باشد.

دلیل درگیر شدن عصب سه قلو چیست؟

زمانی دردهای صورت، ناشی از عصب سه قلو شروع می‌شود، که این عصب تحریک شود. ممکن است یک رگ خونی با تحت فشار قرار دادن عصب به پوشش اطراف (غلاف میلین) آسیب برساند.

برخی از بیماری‌های مانند مالتیپل اسکلروزیس یا MS می‌تواند به غلاف میلین آسیب وارد کند. گاهی نیز تومور یا پیچیدگی عروق می‌تواند به عصب فشار وارد کند. همچنین از دیگر موارد می‌تواند به آسیب‌هایی مانند تصادف، جراحت حین عمل جراحی یا سکته اشاره کرد.

دردهای صورت
درگیر شدن عصب سه قلو

افرادی که بیشتر درگیر این بیماری می‌شوند به شرح زیر هستند:

 • خانم‌ها بیش از آقایان دچار این بیماری می‌شوند.
 • این بیماری بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال مشاهده شده است.
 • این اختلال ممکن است در خانواده بیمار وجود داشته باشد (به‌دلیل نحوه تشکیل رگ‌های خونی در مغز).
 • ممکن است با فشار خون بالا نیز مرتبط باشد.

بیماری که با دردهای شدید صورت به کلینیک درد مراجعه کرده بودند، به‌دلیل بیماری ام اس و تحت تاثیر قرار گرفتن عصب سه قلو دچار چنین عارضه‌ای شده بود که در ادامه توضیحات بیشتری در این خصوص برای شما خواهیم داد:

MS بیماری‌ست که سیستم عصبی بیمار را درگیر می‌کند. این بیماری بیشتر در خانم‌های جوان مشاهده می‌شود و ممکن است سنین جوانی یا میانسالی را بیشتر درگیر کند. شایع‌ترین علامتی که پزشک را مشکوک به این بیماری می‌کند، تغییراتی مانند دو بینی است.

اما ممکن است برخی از بیماران دچار علائمی دیگری شوند، گاهی اوقات این بیماری به‌صورت درگیری عصب سه قلو خود را نشان می‌دهند. در واقع این افراد دچار دردهایی در ناحیه صورت می‌شوند و گاهی ممکن است به دندانپزشک، متخصص مغز و اعصاب و… مراجعه کنند، اما درد هیچ بهبودی یا تغییری مشاهده نمی‌کند.

علت درد صورت
علت دردهای صورت

در ادامه روندهای مختلفی برای درمان بیمار انجام می‌گیرد؛ ولی، هیچ یک از این موارد منجر به کنترل دردهای صورت بیماران نمی‌شود.

پلاک‌های عصبی که ممکن است در ناحیه سر و ستون فقرات، در ناحیه نخاع ایجاد شده باشد، امکان دارد باعث درگیری عصب هسته سه قلو شود که گاهی درد در هر دو طرف صورت یا یک طرف صورت احساس خواهد شد.

درمان‌های دارویی اولیه می‌تواند در کنترل علائم بیمار و همچنین درمان بیماری زمینه‌ای، یعنی ام اس بسیار موثر باشد؛ اما، گاهی ممکن است با این راهکارها، دردهای بیمار همچنان تسکین نیابد و کیفیت زندگی وی تحت تاثیر قرار گرفته باشد.

برای این دسته از بیماران، پزشکان متخصص ممکن است که بسته به شرایط بیمار و در صورت واجد شرایط بودن، RF یا رادیو فرکوئنسی مفاصل در هسته عصب سه قلو را انجام دهند که به کنترل و کاهش درد کمک می‌کند و منجر به کاهش شدت درد در بیمار خواهد شد. در نهایت بیمار می‌تواند با داروی کمتر و حتی بدون دارو همانند گذشته به فعالیت‌های خود بپردازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 1 =