سردرد در سالمندان را جدی بگیرید

باید به سردرد در سالمندان توجه ویژه‌ای داشته باشید. اگر به خانواده یا دوستان و اطرافیان خود توجه کرده باشید، متوجه شده‌اید که جوان‌ترها بیش از افراد مسن دچار سردرد می‌شوند، همچنین خانم‌ها بیش از آقایان در معرض سردرد قرار دارند. آمارها و تحقیقاتی که در خصوص افرادی با رنج سنی ۲۱ تا ۳۴ سال انجام شد، نشان داد که ابتلا به سردرد در خانم‌ها ۹۲ درصد و در آقایان ۷۴ درصد بود. درمان سردرد در بهترین کلینیک درد؛ کلینیک درد راد انجام می‌شود.

در سالمندی شیوع سردرد به ترتیب در خانم‌ها و آقایان ۲۱ تا ۵۵ درصد کاهش می‌یابد. در خصوص سردردهای میگرنی نیز همین گونه است، با افزایش سن احتمال میگرن نیز کاهش می‌یابد. در واقع در ۷۰ سالگی تنها ۱۰ درصد از خانم‌ها و ۵ درصد از آقایان سردردهای میگرنی را تجربه می‌کنند.

به همین جهت اگر سردرد در سنین بالا در خانم‌ها یا آقایان ایجاد شود، ممکن است مسئله جدی در آنها رخ داده باشد که در ادامه توضیحات بیشتری برای شما خواهیم داشت.

سردرد
سردرد در سالمندان

با علائم سردرد در سالمندان بیشتر آشنا شوید

سردردهایی که در سالمندان ایجاد می‌شود، می‌تواند علائم عصبی را نیز به‌همراه داشته باشد که بینایی، گفتار، حرکت و رفتار را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. گاهی ممکن است سردردهای میگرنی در افراد سالمند تنها با نیمی از این علائم همراه باشد و به‌صورت خفیف ایجاد شود.

به‌طور کلی سردرد میگرنی که در افراد سالمند ایجاد می‌شود، می‌تواند عارضه‌هایی همچون موارد زیر را به‌همراه داشته باشد:

 • نابینایی موقتی
 • همیناپوسی همسان (کاهش بینایی در یک طرف میدان دید)
 • تاری دید
 • پارستزی (بی‌حسی و احساس سوزن‌سوزن شدن در اندام‌ها)
 • احساس سنگینی در اندام‌هایی مانند بازو و پا
 • اختلال در عملکرد ساقه مغز و مخچه مانند آتاکسی
 • وز وز گوش
 • کاهش شنوایی
 • سرگیجه
 • از دست دادن هوشیاری
 • اختلال در گفتار، مانند تکلم نامرتب
 • عدم توانایی در صحبت کردن

تمامی این علائم در سکته‌های مغزی، حملات ایسکمیک گذرا (TIA) یا در برخی از تشنج‌ها نیز مشاهده شده است؛ بنابراین در صورت وجود هر یک از علائم، پزشک متخصص آزمایشاتی را تجویز می‌کند تا علت دقیق اینگونه مشکلات مشخص شود.

بیماری‌های مغزی

همانطور که گفته شد سالمندان بسیار کم مبتلا به سردرد می‌شوند و در مواقعی که به این عارضه مبتلا می‌شوند، وضعیت آنها باید جدی گرفته شود. سردرد گاهی اوقات با سکته مغزی همراه است، بر اساس تحقیق و مطالعه‌ای که در خصوص ۱۶۳ بیمار انجام شده بود، نشان داد ۶۰ درصد از افراد سردرد ناشی از سکته مغزی را تجربه کرده‌اند.

همچنین ۴۶ درصد از این موارد سردردهای بسیار شدیدی را تجربه کرده بودند، این نوع از دردها می‌تواند به‌صورت متوسط تا خفیف بروز کند. سکته مغزی که به جهت خونریزی زیر عنکبوتیه ایجاد شده باشد، بدترین نوع درد در سر را در فرد سالمند ایجاد خواهد کرد، علاوه بر این در این نوع سکته ممکن است علائمی دیگری وجود نداشته باشد.

ضربه وارد شدن به سر

ضربه وارد شدن به سر می‌تواند به شکل متفاوتی ایجاد شده باشد، اما در افرادی که بالای ۶۵ سال سن دارند، موضوع عجیبی نیست؛ چراکه ممکن است به‌دلیل ناتوانی زمین خورده باشند و آسیبی جزئی به سر وارد شده باشد. هماتوم ساب دورال یا خونریزی در مغز احتمال دارد در اثر آسیب جزئی در سر ایجاد شده باشد.

چنین آسیب‌های مغزی برای فرد بسیار خطرناک و تهدیدآمیز است و احتمال دارد اختلالات عملکردی خفیف یا مزمن در فرد ایجاد کند. سردرد در ۹۰ درصد بیمارانی که ضربه بر سر را تجربه کرده‌اند و دچار ساب دورال شده‌اند، وجود داشته است.

درد ایجاد شده می‌تواند به‌صورت خفیف تا شدید، مکرر یا متناوب ایجاد شود که گاهی ممکن است در یک طرف یا دو طرف سر احساس شود. سرفه، ورزش کردن و.. می‌تواند شرایط آنها را بدتر کند و گاهی به استفراغ و حالت تهوع منجر شود.

درمان سردرد
علت سردرد

آرتریت گیجگاهی

سردرد، یکی از رایج‌ترین علائم آرتریت گیجگاهی یا TA است. این بیماری باعث تورم و تنگی عروق (رگ‌های خونی که اکسیژن را از قلب به سایر قسمت‌های بدن می‌رساند) می‌شود. این شرایط معمولا در عروق گیجگاهی بزرگ و متوسط که در دو طرف سر قرار دارد، ایجاد می‌شود.

سلول‌های متورم شده این عروق در زیر میکروسکوپ، بسیار بزرگ مشاهده شده‌اند. TA بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال ایجاد می‌شود. سردرد ناشی از این مشکل به‌صورت ضربان‌دار است و ممکن است به شکل مداوم یا متناوب در فرد ایجاد شود.

این نوع سردرد در یک یا دو طرف سر در نزدیک شقیقه‌ها ایجاد می‌شود، اما گاهی می‌تواند در بالای پیشانی یا حتی پشت سر نیز تأثیر بگذارد. تقریبا نیمی از افراد که به آرتریت گیجگاهی مبتلا بوده‌اند با جویدن دچار درد در فک می‌شوند.

سردرد هیپنیک

این نوع سردرد یک اختلال نادر است که احتمال دارد در خانم‌ها و آقایان ۴۰ تا ۷۹ سال رخ دهد. سردرد هیپنیک فقط در شب و هنگام خواب رخ می‌دهد و منجر به بیدار شدن فرد می‌شود. این نوع سردرد می‌تواند در یک یا دو طرف سر احساس شود.

همچنین ممکن است ضربان داشته و از خفیف تا شدید متغیر باشد. سردرد هیپنیک معمولا بیش از ۲ الی ۳ ساعت دوام نمی‌آورد، اما گاهی ممکن است تا ۶ ساعت ادامه داشته باشد. گاهی برخی از افراد سال‌ها این سردردهای شبانه را تجربه می‌کنند.

درمان سردرد در این مورد می‌تواند شامل مصرف کافئین قبل از خواب، به‌طور مثال خوردن یک یا دو فنجان قهوه، کربنات لیتیوم، ملاتونین، ایندومتاسین، آتنولول و… باشد. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =