۳ راهکار موثر جهت رهایی از کمردرد

پس از سال‌ها تجربه‌ای که پزشکان در خصوص درمان کمردرد داشتند، متوجه شدند که جراحی کمر درمانی کاملا موفقیت‌آمیز نیست و ممکن است در برخی از افراد علاوه بر اینکه نتیجه موفقیت‌آمیزی حاصل نمی‌شود، بلکه منجر به عارضه‌هایی پس از جراحی خواهد شد.

در واقع مسئله این است که عمل جراحی کمر، تهاجمی‌ترین روشی‌ست که برای بیماران در نظر گرفته می‌شود. به همین جهت هیچ‌وقت نمی‌توان تضمین کرد، که این روش قطعا موثر است. حتی برخی از بیماران ممکن است پس از جراحی کمر، دچار درد مزمن شوند.

به همین دلیل اولویت متخصصین درد، درمان‌های غیر جراحی دیسک کمر است تا بیماران با روش‌های درمانی بدون عارضه درمان شوند. ما در این مقاله ۳ راهکارهایی که جهت رفع کمردرد بسیار موثر بوده است را برای شما ذکر خواهیم کرد.

تزریق در نقاط ماشه‌ای

منظور از نقاط ماشه‌ای یا تریگر پوینت، نقطه‌های دردناک عضلات هستند. در حالت عادی عضلات هنگام کار کردن یا استراحت کردن منقبض و شل می‌شوند؛ اما در این مورد بیمار همواره دچار انقباضات در عضلات است.

این انقباضات در کمر می‌تواند به‌دلیل آسیب وارد شدن، کشیدگی، پیچ خوردگی یا پارگی عضله ایجاد شده باشد. گره‌های عضلانی یا انقباضاتی که در کمر ایجاد می‌شود، معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کنند و مشکلات جزئی با استفاده از راهکارهای خانگی مانند استراحت دادن به کمر و یخ درمانی برطرف می‌شود.

زمانی که گره عضلانی منجر به درد و آزار شود، باید به دنبال راهکارهای درمانی توسط پزشک باشید. این نکته را به یاد داشته باشید، نقاط ماشه‌ای، به تنهایی منجر به درد نمی‌شود، بلکه پاسخ طبیعی بدن به این عارضه است که منجر به درد می‌شود.

هنگام پاسخ طبیعی بدن، مواد شیمیایی مختلفی آزاد می‌شود که علائمی مانند التهاب، حساسیت و قرمزی را به‌همراه خواهد داشت. در نهایت با تزریق به نقاط ماشه‌ای که از استروئیدهای ضد التهابی و بی‌حس‌کننده‌های موضعی استفاده می‌شود، برای تسکین درد در کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت کاربرد دارد.

تزریق ماشه‌ای اگر جهت درمان دردهای سیاتیک باشد، موثر عمل نخواهد کرد و بیماران تنها در ۱ یا ۲ روز تسکین پس از تزریق را تجربه می‌کنند.

تزریق در نقاط ماشه‌ای

تزریق اپیدورال

در واقع منظور از تزریق اپیدورال، تزریق استروئید و داروی بی‌حسی موضعی در فضای اپیدورال است، قسمتی که نخاع را احاطه کرده است. این نوع تزریق بیشتر برای بیمارانی استفاده می‌شود که دردهای تیرکشنده‌ای را از ناحیه باسن، ساق پا و انگشتان پا احساس می‌کنند.

این نوع درد نشان می‌دهد که نخاع یا عصب بزرگی در ستون فقرات تحت فشار یا آسیب قرار دارد. چنین آسیبی می‌تواند به‌دلایل مختلفی از جمله تنگی کانال نخاعی ایجاد شود. تنگی کانال نخاعی نیز به دلایل متفاوتی در افراد ایجاد می‌شود.

تزریق اپیدورال بسته به این که در کدام قسمت از کمر خود احساس درد وجود دارد با استفاده از روش‌های اینترلامینار و به روش ترانسفورمینال به بیمار زده می‌شود. انجام این تزریق برای بیماران دردناک نیست، تنها در قسمتی که سوزن وارد پوست و عضلات می‌شود، ممکن است کمی احساس درد وجود داشته باشد. با نزدیک شدن سوزن به قسمت مورد نظر کمی احساس فشار وجود دارد، نه درد.

رادیوفرکوئنسی

از دیگر روش‌های تاثیرگذار دیگر که جهت درمان کمردرد کاربرد دارد، استفاده از روش درمانی رادیوفرکوئنسی است. پزشک سوزنی که با روکش طلا است را نزدیک فاست مفصل در ستون فقرات قرار می‌دهد، جایی که عصب حسی در ستون فقرات وجود دارد.

سپس از طریق آن سوزن امواج رادیویی با فرکانس بالا وارد می‌شود و با گرم کردن سوزن، عصب مورد نظر سوزانده خواهد شد. درد در مفصل کمر می‌تواند به‌دلایل مختلفی از جمله تروما یا آرتروپاتی ایجاد شده باشد.

بیماران باید این نکته را در نظر داشته باشند که این روش برای بیمارانی که دچار درد ناشی از فشرده شدن ریشه عصبی هستند، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ چراکه، این ریشه‌های عصبی در حرکت بیمار نقش دارند.

اگر عصب حرکتی از بین رود ممکن است بیمار فلج شود؛ بنابراین، در این روش درمانی تنها عصب حسی مورد هدف قرار دارد، که مانع از انتقال سیگنال درد به مغز می‌شود.

رادیوفرکوئنسی

کلام آخر

کمردرد جز آن دسته از مشکلات رایجی‌ست که امکان دارد در بسیاری از افراد ایجاد شود. عمل جراحی را نمی‌توان به‌عنوان تنها گزینه جهت درمان این بیماری دانست. زمانی که با راهکارهای خانگی و ساده، کمردرد شما بهبود نیافت، بهتر است که به کلینیک درد مراجعه کنید.

آنها با بررسی و آزمایشاتی که انجام می‌دهند، متوجه علت درد خواهند شد. پزشکان سعی بر آن دارند که بیماران را با بهترین روش‌های غیر جراحی درمان کنند. همانطور که در این مقاله برای شما ذکر کردیم، راهکارهایی از قبیل تزریق به نقطه ماشه‌ای، تزریق اپیدورال و انجام رادیوفرکوئنسی مفاصل را بسته به علت ایجاد درد در هر فرد انجام می‌دهند تا بیماران از درد رهایی پیدا کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سیزده =