تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک

تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک به‌عنوان یکی از راهکارهای تأثیرگذار است. دیسک کمر یا گردن از مشکلات شایعی‌ست که در برخی از افراد مشاهده می‌شود. خوشبختانه به‌دلیل وجود بسیاری از درمان‌های مؤثر کم تهاجمی یا غیر تهاجمی همه افراد نیاز به عمل جراحی جهت درمان دیسک خود نخواهند داشت.

پزشکان متخصص درد با انجام تزریق دیسکوژل که یک روش کم تهاجمی است، توانسته‌اند بسیاری از افراد را درمان کنند. ما در این مقاله قصد داریم هر آن‌چیزی که برای شما در خصوص تزریق دیسکوژل ابهام برانگیز است را توضیح دهیم.

منظور از تزریق دیسکوژل چیست؟

 دیسکوژل حاوی ماده ژله‌ای اتانول (الکل) است که هیچ عارضه‌ای را برای بیمار به‌همراه ندارد. در واقع دیسکوژل در ناحیه بین مهره‌ای یعنی دیسک بیرون‌زده تزریق می‌شود تا از خارج شدن محتویات آن به بیرون جلوگیری شود.

همچنین آب موجود در فتق را به سمت داخل (دیسک) باز می‌گرداند که این امر سبب می‌شود فشار از روی نخاع برداشته شود. با برداشته شدن این فشار دردهای ایجاد شدۀ ناشی از بیرون‌زدگی دیسک کمر یا گردن، از بین خواهد رفت.

تزریقی که برای بیماران انجام می‌شود از خاصیت آب دوستی برخوردار است. این فرایند سبب می‌شود که آب خارج شده به سمت مرکز دیسک بازگردد، ماده ژله مانند شکاف‌های موجود در دیسک را پر کند و منجر به انعطاف‌پذیری بهتر آن شود.

گاهی ممکن است حتی پس از تزریق، دردها ادامه داشته باشد، اما حداکثر به‌مدت 6 هفته پس از تزریق هیچ دردی احساس نخواهد شد. تا زمانی که بهبودی کامل ایجاد شود، می‌توان از داروهای ضدالتهابی برای تسکین درد استفاده کرد.

پزشک فوق تخصص درد، هنگام تزریق از فلوروسکوپی جهت مشاهده تصاویر زنده در قسمتی که تزریق را انجام می‌دهند، استفاده می‌کند. همچنین ژل تزریقی به‌دلیل خاصیت رادیواپاک، مسیر را به سمت ناحیه‌ای که شکاف وجود دارد، می‌پیماید و شکاف‌ها را به‌راحتی پر می‌کند.

آیا هنگام تزریق دیسکوژل از بی‌حسی استفاده می‌شود؟

هنگام تزریق دیسکوژل، برای اینکه بیمار حتی درد کمی را احساس نکند، از یک بی‌حسی ملایم استفاده می‌شود. این بی‌حسی به‌صورت موضعی انجام می‌شود که در واقع با این بی‌حسی بیمار کاملا هوشیار است، اما هیچ دردی را احساس نمی‌کند.

آیا پس از تزریق نیاز به بستری شدن خواهد بود؟

در اغلب مواقع تزریق را به‌صورت سرپایی انجام می‌دهند. هیچ اقدام تهاجمی و سنگینی انجام نمی‌شود که بیمار نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. همان روز پس از تزریق می‌تواند به منزل بازگردد.

همچنین در صوتی که دیسکوژل در ناحیه گردن تزریق شود، نیازی به استفاده از گردنبندهای طبی نخواهد بود، زیرا باید عضلات ناحیه گردن تقویت شود و حرکات کنترل شده‌ای داشته باشد، اما نباید ضربه و صدمه‌ای به‌دلیل حرکات زیاد بر گردن وارد شود.

نتایج پس از تزریق دیسکوژل چگونه بوده است؟

معمولا پس از تزریقِ این ماده ژله‌ای، علائم بهبودی پس از 3 تا 6 هفته نمایان می‌شود. در صورتی که پزشک عمل جراحی را برای درمان انتخاب کند، 3 ماه زمان لازم است که روند بهبودی برای بیمار آغاز شود.

براساس تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده، تقریبا 92 درصد از افرادی که این تزریق را برای درمان دیسک گردن یا کمر انجام داده‌اند، نتیجه رضایت‌بخشی را شاهد بودند. حتی در افرادی که وضعیت دیسک‌شان بسیار پیچیده و وخیم بود، نتیجه خوشایندی حاصل شد که نتیجه رضایت در این افراد به میزان 84 درصد گزارش شده است.

همچنین تنها کمتر از 1 درصد افراد پس از انجام تزریقات درخواست عمل جراحی برای درمان دیسک خود داشته‌اند.

آیا پس از تزریق دیسکوژل می‌توان عمل جراحی انجام داد؟

یکی از مزایای این تزریق حفظ ساختار استخوان و مهره‌ها است و هیچگونه تغییری در ساختار ایجاد نمی‌کند. همچنین انجام چنین درمانی هیچ تأثیری در فضای بین مهره‌ها نمی‌گذارد.

به همین جهت پس از انجام تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک در صورت نیاز به عمل جراحی هیچ مانعی برای انجام آن وجود نخواهد داشت. این روش برخلاف عمل جراحی که امکان چسبندگی بین مهره‌ها وجود دارد، با تزریق دیسکوژل این عارضه کاهش خواهد یافت و مانع تولید کلاژن و در نهایت چسبندگی عصب‌ها خواهد شد.

کلام آخر

جهت درمان کمردرد خود به کلینیک درد راد مراجعه کنید تا پزشکان فوق تخصص درد با درمان‌های حداقل تهاجمی و تأثیرگذار مشکلات حاد شما را درمان کنند. تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک یک روش درمانی با اثرگذاری بالاست که توانسته رضایت بسیاری از بیماران را به خود جلب کند.

پزشک شما ابتدا درمان‌های ساده و ابتدایی را برای درمان دیسک در نظر می‌گیرد، در صورت عدم درمان به‌جای پیشنهاد عمل جراحی از روشی با کم‌ترین عارضه مانند تزریق دیسکوژل درمان را انجام خواهد داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =