راه‌های مقابله با میگرن

راه‌های مقابله با میگرن

در مورد مسئله سردردهای میگرنی، شناخت راه‌های مقابله با میگرن بسیار مهم است. سردرد یکی از انواع دردهایی است که اغلب افراد حداقل چندین‌بار در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. سردردها دارای انواع گوناگون هستند که میگرن یک نوع دردناک آن است.

همه افرادی که این نوع سردرد را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند در پی آن هستند که درمان‌های فوری جهت مقابله با بیماری خود انجام دهند.

برای درمان سردرد ابتدا باید با کلیه عوامل ایجادکنندۀ میگرن به‌خوبی آشنا باشید تا در نهایت بتوانید راهی مناسب برای رویارویی با آن در نظر بگیرید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با کلیه عوامل ایجادکننده سردردهای میگرنی و در نهایت نحوه مقابله با آن آشنا کنیم.

راه‌های مقابله با میگرن

راه‌های مقابله با سردردهای میگرنی

همانطور که گفته شد سردردها به دلایل مختلف در هر فرد ایجاد می‌شوند. اگر در پی درمان سردرد خود هستید، بهتر است ابتدا عامل ایجادکننده آن را بیابید و در نهایت درمانی مناسب برای آن در نظر بگیرید. در ادامه هر یک را برای شما ذکر خواهیم کرد:

حفظ آرامش و دوری از استرس

بر اساس تحقیقاتی که در این خصوص انجام ‌شده، استرس یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند سبب بروز سردردهای میگرنی در افراد شود. در واقع 50 تا 70 درصد افرادی که به‌صورت روزانه به دلایل مختلف تحت فشار استرس قرار دارند، دچار سردرد می‌شوند.

چنانچه اینگونه استرس‌ها پایانی نداشته باشد، این چرخه به‌صورت مداوم تکرار خواهد شد. در نهایت جهت رویارویی و درمان سردردهای خود می‌بایست تا حد امکان مواردی را که در زندگی سبب ایجاد استرس در شما می‌شوند، از خود دور کنید.

با تهیه یک لیست از مواردی که سبب ایجاد تنش در شما می‌شوند، می‌توانید تا حد زیادی با آنها مقابله کنید. داشتن فعالیت‌های فیزیکی روزانه و منظم به شما در کنترل استرس و آرامش در طول زندگی بسیار کمک خواهد کرد. این روند تا حد زیادی سبب جلوگیری و درمان سردردهای میگرنی خواهد شد.

خواب منظم

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند در ایجاد میگرن بسیار تأثیرگذار واقع شود، خواب نامنظم است. در واقع هنگامی که شما استراحت کرده و به خواب می‌روید تمامی قسمت‌های بدن از جمله مغز در حال بازسازی است. در صورتی که خوابی منظم و در ساعت مناسبی نداشته باشید، مسلماً شانس بیشتری برای ایجاد میگرن در شما وجود خواهد داشت.

بر اساس تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده، حملات میگرن در اغلب افراد در ساعت ساعت‌هایی بین 4 تا 9 بامداد رخ داده است. در واقع درست در زمانی که افراد در این زمان نیاز به خواب و استراحت دارند. جهت مقابله و درمان سردرد بهتر است هر شب در ساعت مشخصی بخوابید.

همچنین می‌بایست خواب کافی به مدت 7 الی 8 ساعات داشته باشید. این روند سبب می‌شود که بدن شما در طول شبانه‌روز به‌طور کامل استراحت کرده و در طی روز با انرژی بیشتری به کارهای خود بپردازید.

آمارها نشان می‌دهد که زنان سه برابر بیشتر از مردان میگرن را در طی زندگی خود تجربه می‌کنند. اغلب سردردهای میگرنی در خانم‌ها در طی دوران قاعدگی رخ می‌دهد. در واقع ایجاد تجربه سردرد در این دوره به دلیل تغییراتی است که در سطح استروژن و پروژسترون ایجاد می‌شود.

جهت مقابله و درمان این نوع سردرد می‌بایست علاوه بر تغییراتی که در رژیم غذایی خود ایجاد می‌کنید، روش‌هایی جهت تثبیت سطح هورمون‌هایی که سبب بروز میگرن می‌شوند، نیز در نظر داشته باشید. جهت ثابت نگه‌داشتن سطح هورمون باید با پزشک متخصص در این زمینه مشورت داشته باشید تا برنامه مؤثری را برای شما در نظر بگیرد.

خودداری از مصرف کافئین و الکل

یکی از مواردی که می‌تواند در ایجاد سردردهای میگرنی بسیار مؤثر باشد، مصرف کافئین و الکل است. اما به این معنی نیست که به‌طور کلی مصرف کافئین را در رژیم غذایی خود حذف کنید. برخی از افراد جهت درمان سردرد با نوشیدن یک فنجان قهوه خود را درمان می‌کنند. در صورتی که در مصرف کافئین و الکل افراط شود، نه تنها سردرد را درمان نمی‌کند بلکه سبب بروز سردرد نیز می‌شود.

خودداری از مصرف کافئین و الکل

قرار گرفتن در آب و هوای مناسب

گرمای بیش از حد، دیگر عوامل محرکی است که می‌تواند سبب بروز سردردهای میگرنی در افراد شود. در واقع قرارگیر‌ی در آب و هوایی با رطوبت و گرمای زیاد منجر به کم‌آبی بدن می‌شود. هنگامی که فرد با کم‌آبی بدن مواجه شود سبب بروز سردرد خواهد شد.

اینکه شما به‌صورت روزانه بخواهید در آب و هوایی مطلوب با شرایط خوب قرار گیرید، امری غیرممکن و سخت خواهد بود. بهتر است در روزهایی با آب و هوای گرم در منزل بمانید و کار بیرون از منزل را به روزهای دیگر موکول کنید. همچنین می‌توانید در ساعاتی از روز به بیرون بروید که در اوج گرما و رطوبت نباشد. این روش به نوعی جهت پیشگیری و درمان سردرد بسیار مؤثر است.

نوشیدن آب به مقدار لازم

کم‌آبی بدن از جمله مواردی است که می‌تواند افراد را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کند. اغلب افراد هنگامی که به کم‌آبی بدن مواجه می‌شوند، دچار سردرد و سرگیجه خواهند شد. به همین جهت بهتر است جهت مقابله و درمان سردرد همراه خود بطری آب داشته باشید. با نوشیدن مقدار کافی آب در روز، می‌توانید تا حد زیادی از حملات میگرن جلوگیری کنید.

قرار نگرفتن در معرض مستقیم نور

وجود نور مستقیم و طبیعی یکی از موارد محرک در ایجاد میگرن در افراد است. جهت جلوگیری از میگرن و درمان سردرد بهتر است در روزهای آفتابی که قصد خارج شدن از خانه را دارید از عینک‌های آفتابی استفاده کنید.

بر اساس آزمایش و تحقیقاتی که در این خصوص انجام‌شده است، نور سبز تنها نوری است که سبب بروز میگرن در افراد نمی‌شود. به‌طور کلی بهتر است از قرارگیری در معرض نور مستقیم جلوگیری کنید.

خودداری از بوییدن عوامل محرک

برخی از بوها ممکن است گیرنده‌های عصبی را فعال کند. در پی فعال شدن برخی از گیرنده‌های عصبی برخی از افراد دچار سردردهای میگرنی می‌شوند. در واقع بیزاری از بو یکی از علائم شایعی است که در افراد مبتلا به سردردهای میگرنی مشاهده می‌شود.

جهت مقابله و درمان سردرد می‌بایست از بوهای محرک مانند عطر، غذاهای به شدت بودار و مواد شیمیایی مانند بنزین خودداری کنید. با رعایت و در نظر گرفتن موارد ذکر شده می‌توانید تا حد زیادی با میگرن مقابله کرده و آن را درمان کنید.

کلام آخر

میگرن یکی از انواع سردردهای دردناک است. جهت مقابله و درمان سردرد ابتدا می‌بایست عوامل ایجادکننده آن را شناسایی کنید که بتوانید در کمترین زمان ممکن این عارضه را درمان کنید. عواملی همچون:

  • استرس
  • عدم خواب کافی و نامنظم
  • عدم تنظیم هورمون
  • قرارگیری در معرض نور مستقیم

از جمله موارد مهمی هستند که سبب ایجاد سردرد در افراد می‌شود.

برای هر یک از موارد نام‌برده شده راهکارهای مناسبی در نظر گرفته‌شده است که می‌توانید با رعایت نکات ذکرشده سردرد خود را به راحتی درمان کنید. در صورتی که با رعایت اقدامات ذکر شده بهبودی حاصل نشد و سردرد شما به صورت متوالی ادامه داشت، جهت درمان سردرد خود به پزشک مراجعه کنید.

یک نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *