تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک گردن و کمر

تزریق دیسکوژل به گردن و کمر، یکی از راهکارهایی است که تحول عظیمی در حوزه پزشکی ایجاد کرده و حتی از این راهکار به‌عنوان راهی جایگزین برای عمل جراحی دیسک در نظر گرفته شده است. 
دیسک گردن و کمر از مشکلات رایجی‌ست که ممکن است در هر فرد مشاهده شود. معمولا این عارضه با درمان‌های ساده، نظیر مصرف مسکن، فیزیوتراپی یا انجام حرکاتی مخصوص، بهبود می‌یابد. در برخی از موارد شدت این عارضه به‌قدری زیاد است که نمی‌توان با راهکارهای ساده آن را درمان کرد.
شاید این نوع درمان برای همه افراد آشنا نیست و درخصوص نتیجه آن به‌خوبی آگاهی نداشته باشند، به همین منظور ما قصد داریم در ادامه، پرسش‌های رایج در خصوص این نوع تزریق را برای شما به‌طور کامل توضیح دهیم.

چه عواملی منجر به فتق دیسک کمر و دیسک گردن می‌شود؟

قبل از هر چیز بهتر است عواملی که منجر به ایجاد چنین مشکلی می‌شود را کاملا بررسی کنیم و سپس در خصوص یکی از درمان‌های آن یعنی تزریق دیسکوژل بپردازیم:

عادات اشتباه

مصرف دخانیات، تحرک نداشتن، چاقی و… از جمله مواردی هستند که می‌تواند منجر به چنین مشکلاتی از جمله دیسک کمر یا گردن شود.

کشیدگی

هنگامی که فردی به‌صورت مداوم اشیا سنگین را بلند کند، منجر به کشیدگی ستون فقرات و در نهایت بروز این بیماری خواهد شد.

افزایش سن

مایع ژله‌ای که درون دیسک قرار دارد هنگام وارد شدن ضربه، از ستون فقرات محافظت می‌کند. زمانی که سن بالا می‌رود، این مایع ژله‌ای به‌مرور زمان خشک می‌شود و خطر ابتلا به این عارضه در افراد افزایش می‌یابد.

دیسک گردن

افزایش سن
تصادفات
انجام حرکات ورزشی نادرست
مصرف دخانیات
آرتروز گردن
سبک زندگی اشتباه، مانند استفاده نادرست از موبایل

ضربه وارد شدن به ستون فقرات

آسیب‌های ناگهانی، مانند تصادف و انجام حرکات خطرناک در ورزش کردن می‌تواند به این ناحیه آسیب وارد کند.

تزریق دیسکوژل گردن و کمر

تزریق ماده‌ای ژله‌ای شامل الکل در دیسک بین مهره‌ای که باعث درمان فتق دیسک می‌شود، دیسکوژل نامیده می‌شود.
این ژل باعث می‌شود که الکل در آن منطقه حفظ شود و از حرکت کردن دیسک جلوگیری کند، وجود ژل در ناحیه درد باعث تخلیه فتق می‌شود. در هنگام تخلیه فتق، مایعی از آن خارج می‌شود به سمت قسمت داخلی و مرکزی دیسک می‌رود و در نتیجه موجب برداشته شدن فشار از روی نخاع یا ریشۀ‌عصبی بیمار می‌شود.
در این روش درمانی که در کلینیک درد راد انجام می‌شود، دردهای اصلی خیلی سریع از بین می‌روند. اما ممکن است، طی هفته‌های بعد از درمان، احساس ناراحتی ادامه پیدا کند.

مکانیسم تزریق دیسکوژل چگونه است؟

ژل غیر محلول در آب، رسوب می‌کند و در دیسک حل می‌شود تا پروتز نرم و قابل انعطافی را ایجاد کند. در زمان تزریق دیسکوژل، ژل راه خود را در شکاف دیسک پیدا می‌کند تا به فتق برسد (حتی اگر از نقطۀ تزریق دیسک فاصله داشته باشد).
خارج شدن مایع داخل فتق بر اثر تزریق دیسکوژل، باعث کاهش فشار و کاهش تحریک اعصاب اطراف (رفع فشار دیسک) می‌شود.
بنابراین، فعالیت مولکول‌های احتمالی ضدالتهابی در دیسک متوقف می‌شود و این روند، منجر به کاهش درد می‌شود.
دیسکی که در بین مهره قرار دارد، مانع از فشار مهره‌ها به یکدیگر می‌شود، همچنین آنها ساختار تخم‌مرغی شکل دارند. هنگامی که ساختار خارجی یا دیواره دیسک، به‌دلایل مختلفی آسیب ببیند، باعث برهم ریختن ساختار آن شده و محتوای داخلی به بیرون ریخته می‌شود.
محتوای خارج شده از دیسک می‌تواند به نخاع فشار وارد کند و باعث ایجاد مشکلات بسیاری، مانند احساس درد یا اختلال در علائم حرکتی بیمار شود. چنانچه محتوای خارج شده به نخاع نرسیده باشد، می‌توان با تزریق دیسکوژل مانع خارج شدن محتویات دیسک شد و از درد یا عارضه‌های دیگر جلوگیری کرد.
مدت کمی پس از تزریق بیمار روند بهبودی خود را شاهد خواهد بود. ماده دیسکوژل ترکیبی از الکل، سلولز و تنگستن است که حالت ژله‌ای دارد و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌کند.

آیا در این روش درمانی، از بیهوشی استفاده می‌شود؟

برای تزریق دیسکوژل، تنها از یک آرام‌بخش سبک استفاده می‌شود، آن هم صرفا به جهت از بین بردن نگرانی بیمار…! گاهی ممکن است برای جلوگیری از درد، بیهوشی موضعی انجام شود.
در این نوع بیهوشی، بیمار آرام و هوشیار است. برای تزریق دیسکوژل، نیازی به بیهوشی عمومی نیست و بهتر است به‌طور کلی از بیهوشی عمومی به‌دلیل عوارض احتمالی کمتر استفاده شود.

تزریق دیسکوژل چقدر طول می‌کشد؟

بیشتر اوقات، تزریق دیسکوژل به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و در همان روز، امکان بازگشت به خانه وجود دارد.

مدت زمان بهبودی پس از تزریق

بهبودی معمولا بین ۳ تا ۶ هفته پس از تزریق حاصل خواهد شد. با وجود آنکه مدت نقاهت و بهبودی پس از این درمان کوتاه است و خطری بیمار را پس از تزریق تهدید نمی‌کند، اما به این معنا نیست که نباید مراقبت‌های لازم را پس از تزریق، جهت تسریع در روند بهبودی انجام داد. برای آنکه دوره نقاهت و بهبودی بیماران کوتاه شود، باید به برخی از نکات مهم توجه داشته باشند که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:

 • زمانی که پس از تزریق می‌خواهید به خانه بازگردید، بهتر است فردی را همراه خود بیاورید تا مجبور به رانندگی کردن نباشید، صندلی خود را به عقب ببرید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.
 • بهتر است تا زمانی که بهبودی کامل ایجاد می‌شود، به‌جای نشستن روی زمین، صندلی مناسبی برای خود در نظر داشته باشید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.
 • حرکات ناگهانی، مانند چرخش یا حرکاتی مانند خم شدن را انجام ندهید و از انجام فعالیت‌های سنگین تا حد امکان خودداری کنید.
 • اگر دچار دیسک گردن هستید، می‌بایست هنگام خوابیدن از بالشت مناسب استفاده کنید تا ستون فقرات در راستای مناسبی قرار گیرد و از ایجاد فشار بر گردن جلوگیری شود. همچنین استفاده از بالشت مناسب گودی گردن را پر می‌کند و برای شما که با دیسک گردن مواجه بوده‌اید، بسیار مناسب است.
 • هیچ منعی جهت استحمام کردن پس از تزریق وجود ندارد؛ چراکه جراحتی در این نوع درمان در افراد ایجاد نمی‌شود و ممنوعیتی در این رابطه وجود نخواهد داشت.
 • اگر ورزشکار هستید یا ورزشی را به‌صورت حرفه‌ای انجام می‌دهید، باید جهت ازسرگیری فعالیت‌های خود با پزشک متخصص مشورت کنید، اما به‌طور کلی توصیه می‌شود، حداقل تا سه هفته استراحت کنید و سپس فعالیت‌های خود را آغاز کنید.
دیسکوژل

آیا این روش درمانی باعث کاهش ارتفاع دیسک بین مهره‌ای می‌شود؟

این روش در ارتفاع فضای بین مهره‌ای تأثیر نمی‌گذارد و آناتومی ستون فقرات را حفظ می‌کند.

آیا تزریق دیسکوژل درد دارد؟

اگر بی‌حسی موضعی برای بیماران انجام نگیرد، بیمار احساس درد خواهد کرد، به همین جهت پزشک متخصص درد برای جلوگیری از درد و احساس آرامش بیمار از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند تا در حالت کاملا هوشیار و بدون هیچ مشکلی، تزریق دیسکوژل انجام گیرد.

آیا برای تزریق دیسکوژل باید در بیمارستان بستری ماند؟

از آنجایی که این نوع درمان تهاجمی نیست، نیاز به بستری شدن در بیمارستان نخواهد بود. در واقع پس از تزریق امکان بازگشت به خانه وجود خواهد داشت.

هنگام تزریق چه پروسه‌ای طی می‌شود؟

هنگام تزریق، این ماده ژله‌ای در مسیر دیسک، قسمتی که باعث آسیب‌دیدگی شده را پیدا می‌کند تا به فتق یا بیرون‌زدگی دیسک برسد، حتی زمانی که تزریق از این مسیر فاصله داشته باشد، این ماده به محل دقیق خواهد رسید.
در صورت وجود آب در دیسک بیرون زده، با تزریق دیسکوژل این مشکل برطرف می‌شود.
دیسک با تزریق، ترمیم می‌شود و مانع از خروج محتویات آن می‌شود و در نهایت فشار وارد شده به ریشه‌های عصبی به‌شدت کاهش می‌یابد.
دیسک در این مرحله به اصطلاح ضد آب می‌شود و مانع از ایجاد التهاب خواهد شد.

پس از چه مدت تزریق دیسکوژل بهبودی حاصل می‌شود؟

نشانه‌های بهبودی بلافاصله پس از تزریق مشاهده نمی‌شود، بیماران پس از ۳ تا ۶ هفته شاهد بهبودی خود خواهند بود. در حالی که اگر بخواهند چنین مشکلی را با انجام عمل جراحی برطرف کنند، حداقل نیاز به ۳ ماه استراحت و صبر خواهند داشت.

پس از تزریق دیسکوژل می‌توان عمل جراحی انجام داد؟

مواقعی که بیمار این تزریق را برای درمان دیسک خود انجام داده باشد، از آنجایی که هیچ تغییری در ساختار دیسک و مهره‌ها ایجاد نمی‌شود، مانعی برای انجام عمل جراحی نیست.

آیا تزریق انجام شده باعث کاهش فضای بین مهره‌ای می‌شود؟

همانطور که گفته شد این نوع درمان به‌دلیل آنکه ساختار مهره‌ها را تغییر نمی‌دهد، باعث کاهش فضای بین مهره‌ها نخواهد شد.

آیا امکان چسبندگی مهره‌ها پس از تزریق وجود دارد؟

شاید این نکته برای بسیاری از بیماران جای سوال باشد؛ چراکه پس از انجام عمل جراحی برای درمان دیسک، امکان چسبندگی مهره‌ها وجود دارد، اما هنگامی که این نوع تزریق برای درمان دیسک انجام می‌شود، چسبندگی و ایجاد کلاژن را در این نواحی به حداقل می‌رساند. به‌طور کلی تاثیری بر ساختار ستون فقرات ندارد و ساختار آن کاملا حفظ خواهد شد.

آیا پس از تزریق دیسکوژل به گردن نیاز به استفاده از گردن‌بند طبی خواهد بود؟

خیر، برخلاف بسیاری از درمان‌های دیگر که توصیه به استفاده از گردن‌بندهای طبی می‌شود، نیازی به استفاده از آن نیست، اما بیماران باید احتیاط کنند و به توصیه‌های پزشک دراین‌باره گوش بسپارند تا با مشکلی در این خصوص مواجه نشوند.

آیا نتیجه خوبی از انجام تزریق دیسکوژل حاصل شده است؟

بر اساس تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده، افرادی که از این راهکار برای درمان دیسک کمر خود به‌کار بردند، رضایت کاملی داشتند. آمارها نشان می‌دهد بیش از ۹۱ درصد از افراد از این نوع راهکار نوین در درمان دیسک کاملا راضی بودند.

آیا افرادی بوده‌اند که پس از تزریق دیسکوژل درخواست عمل جراحی داشته باشند؟

آمارها نشان می‌دهد که تنها کمتر از ۱ درصد از افراد درخواست عمل جراحی پس از تزریق دیسکوژل داشته‌اند که این آمار نشان از عملکرد بسیار خوب دیسکوژل است.

مزایای تزریق دیسکوژل

همانطور که گفته شد این روش درمانی محبوب، به عنوان جایگزین برای عمل جراحی در نظر گرفته شده که می‌تواند مزایای بسیاری برای بیماران در پی داشته باشد که عبارتند از:

 • این روش برخلاف عمل جراحی که کاملا باز و تهاجمی است، به‌صورت غیرتهاجمی و زیرپوستی برای بیماران انجام می‌شود.
 •  خطراتی مانند برش جراحی، خونریزی، التهاب و بخیه وجود ندارد و به همین دلیل عارضه‌های پس از درمان به‌شدت کاهش می‌یابد.
 • بیش از یک دیسک بیرون زده در این روش، همزمان قابل درمان است.
 • بیماران پس از انجام این نوع درمان، نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند و می‌توانند پس از انجام تزریقات در همان روز به خانه بازگردند.
 • در اغلب مواقع نیازی به انجام درمان‌های کمکی دیگر مانند فیزیوتراپی پس از درمان نیست، اما جهت تسریع در روند بهبودی می‌توان درمان‌های جانبی را نیز انجام داد.
 • میزان موفقیت این نوع درمان بیش از ۹۰ درصد است.

در نهایت با وجود چنین مزایایی، قطعا بسیاری از مشکلاتی را که به نظر غیرقابل درمان می‌رسند، می‌توان با انجام تزریق دیسکوژل، برطرف کرد.

آیا تزریق دیسکوژل عوارضی را برای بیمار به‌همراه دارد؟

بر اساس مشاهداتی که در این خصوص وجود داشته، تابه‌حال عارضه خاصی از این نوع درمان برای بیماران مشاهده نشده است. تنها مسئله‌ای را که می‌توان در نظر گرفت، این است که دیسکوژل برای تسکین درد کاربرد دارد و درمانی برای دیسک پاره شده نیست. در واقع تا زمانی که دیسک پاره نشده، می‌توان انجام این نوع درمان را به بیماران توصیه کرد.

اثر دیسکوژل تا چه مدت‌زمانی باقی می‌ماند؟

این ماده داخل دیسک باقی می‌ماند، به همین جهت می‌توان گفت نتایج و درمان دائمی برای بیماران به‌همراه دارد. همچنین بر اساس تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده، نشان می‌دهد که هیچ فردی پس از آنکه این تزریق را انجام داده، دچار عود دیسک کمر یا گردن نشده است.

انجام تزریق دیسکوژل برای چه افرادی مناسب و کاربردی است؟

این نوع درمان جهت بهبودی درد به کار برده می‌شود، اما این نکته را به یاد داشته باشید تنها در کسانی کاربرد دارد که برجستگی دیسک کمر دارند و دیسک آنها دچار پارگی نشده است.
افرادی که درمان‌های اولیه نظیر فیزیوتراپی و درمان‌های طبی دیگر برای آنها موثر نبوده است.
برخی از افراد به‌دلیل آنکه بیماری زمینه‌ای دارند، بیهوشی جهت انجام عمل جراحی برای آنها خطرناک است، به همین جهت این نوع درمان برای آنها گزینه مناسبی خواهد بود.
برای بسیاری از افراد که درمان‌های اولیه را انجام داده‌اند و تاثیری در روند بهبودی خود شاهد نبودند، قطعا عمل جراحی مناسب است، اما کسانی که از عمل و عارضه‌های جانبی پس از آن هراس دارند، ترجیح می‌دهند درمان موثر دیگری، مانند تزریق دیسکوژل را انجام دهند.

نحوه کنترل در تزریق دیسکوژل چگونه است؟

همانطور که برای شما گفتیم این ماده تزریقی ساختاری ژله‌ای ایمپلنت دارد و پس از تزریق شما هیچگونه نشتی را مشاهده نخواهید کرد. شاید برخی از افراد تصور کنند از آنجا که این درمان به‌صورت تزریقی انجام می‌شود، نمی‌توان کنترلی بر آن داشت، اما کنترل از طریق رادیوسکوپی، با استفاده از اشعه ایکس موجود در آن وجود دارد و این تزریق با کنترل کامل انجام خواهد گرفت.

چه زمانی تزریق دیسکوژل به بیماران توصیه می‌شود؟

شاید برخی از افراد تصور کنند، هنگامی که به کلینیک درد برای رفع دیسک کمر و گردن خود مراجعه می‌کنند، در وهله اول به آنها انجام تزریق دیسکوژل پیشنهاد خواهد شد، اما اینگونه نیست، پزشکان فوق تخصص درد ابتدا سعی دارند با درمان‌های کم هزینه و ابتدایی بیماران خود را درمان کنند.
در صورتی که پس از انجام درمان‌های ابتدایی و ساده، بیمار بهبود نیافت و دردهای ناشی از دیسک بیش از ۶ هفته مداومت داشت، تزریق دیسکوژل برای رهایی همیشگی از درد، توصیه خواهد شد.

آمادگی قبل از تزریق دیسکوژل

قطعا پزشک در این خصوص توصیه‌هایی را برای شما خواهد داشت. اما چند نمونه از موارد کوچکی از آنها را برای شما ذکر خواهیم کرد:
معمولا توصیه می‌شود قبل از انجام تزریق همراهی در کنار خود داشته باشند تا هنگام بازگشت به خانه ترجیحا خود بیمار رانندگی نکند.
قبل از تزریق غذای سبکی مصرف شود.
از مصرف سیگار یا نوشیدن مشروبات الکلی جدا خودداری شود.

کلام آخر

تزریق دیسکوژل، یکی از درمان‌های تاثیرگذار و اثربخش است که برای درمان دیسک بسیار کارآمده است و امروزه اکثر افراد به‌جای عمل جراحی، چنین درمان بدون عارضه‌ای را انجام می‌دهند. همچنین این نوع درمان برخلاف عمل جراحی که به‌صورت تهاجمی انجام می‌شود، غیرتهاجمی است و هیچی خطری افراد را تهدید نمی‌کند.
در اغلب مواقع افرادی که این درمان را به‌عنوان درمانی جایگزین برای عمل جراحی انتخاب کردند، رضایت کامل داشته‌اند و از دیسکوژل را به‌عنوان درمانی دائمی یاد کرده‌اند. همچنین در مواقعی که نیاز به انجام عمل جراحی باشد، هیچ منعی پس از تزریق دیسکوژل وجود ندارد؛ چراکه این تزریق به‌گونه‌ای است که ساختار ستون فقرات را حفظ می‌کند و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

Design and Programming by Medformed